Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
11. 9. 2008,
15.58

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 9. 2008, 15.58

9 let

Arhitekturni bienale v Benetkah: Razmislek o Ljubljani

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenija bo na 11. mednarodni arhitekturni razstavi v Benetkah, ki poteka pod okriljem Bienala, sodelovala z razstavo, naslovljeno Ljubljana - Benetke: Nujnost urbane politike.

Postavitev, ki prinaša arhitekturno in urbanistično primerjavo obeh mest, sta pripravili skupini Ambient in Odprti krog. Na ogled bo v slovenski Galeriji A+A. Poudarek na meji med novim in starim Avtorji razstave želijo skozi arhitekturno in urbanistično primerjavo Ljubljane in Benetk, s poudarkom na meji med novim in starim pokazati, kako lahko infrastruktura, ki naj bi bila nevidna, vpliva na vidno strukturo, kako tehno-tektura lahko duši arhitekturo. Kot je v katalogu razstave zapisal arhitekt in komisar slovenske postavitve Janko Rožič, je problem, če infrastruktura postane superstruktura in ne povezuje več, temveč deli.

V Galeriji A+A bodo predstavljeni trije segmenti, med seboj povezani na nivoju teorije Ljubljanske arhitekturne šole. V prvem, naslovljenem Nujnost urbane politike: Gradnja onstran arhitekture, bo poudarek na pomembnosti infrastrukture v mestu kot predpogoj dobremu oblikovanju in kvalitetnemu življenju. S primerjavo Benetk in Ljubljane bodo pokazali vzporednico pri reševanju infrastrukturnih problemov obeh mest.

V Benetkah železnica in cesta zgodovinsko mesto sicer približata kopnemu, vendar prerežeta laguno in s prometno infrastrukturo obremenita Tronchetto. Edvard Ravnikar je v natečajnem projektu, s katerim je leta 1964 zmagal na natečaju za ureditev Tronchetta, predvidel revitalizacijo Benetk s postopno ukinitvijo servisne cone Tronchetto ter odstranitvijo ceste in železnice. Na tem delu naj bi nastal nov kulturni center z mednarodno univerzo, Mestre pa bi postopoma prevzele večino funkcionalnih infrastrukturnih nalog.

V Ljubljani rešitev v poglobitvi železniške infrastrukture V Ljubljani železniški tiri iz 19. Stoletja samo v centru zapirajo več kot deset ulic in mestno središče delijo na dva dela, zaradi česar prihaja do prometnih zastojev, poleg tega tiri blokirajo urbani razvoj na velikem sklenjenem zemljišču v središču mesta. Avtorji razstave rešitev vidijo v poglobitvi železniške infrastrukture, saj bi se s tem razvoj Ljubljane lahko obrnil iz razpršene, eksplozivne širitve na obrobju v zgoščanje samega središča.

Multimedijska razstava Pod naslovom Arhitektura onstran CAD iger: Logični preobrat bo v Benetkah predstavljena nova tehnologija projektiranja z uporabo matematičnih metod, logičnih operacij in računalniško vodenih strojev. Tretji del razstave bo posvečen ljubljanski arhitekturni šoli Edvarda Ravnikarja, je zapisano v gradivu za novinarje.

Razstava bo zastavljena multimedijsko. Kot je povedal Rožič, bosta razmišljanji obeh skupin o slovenski prestolnici predstavljeni s projekcijama, Ravnikarjev natečajni projekt pa z reprodukcijami in načrti. Nova tehnologija projektiranja bo predstavljena na treh velikih monitorjih, večina analitičnega gradiva bo na panojih, postavitev pa bodo dopolnjevala umetniška dela.

Skupina Ambient združuje Eda Ravnikarja ml., Majdo Kregar, Miho Kerina, Martina Ravnikarja, Smiljana Buzetija in Romana Šoperja, skupina Odprti krog pa Janka Rožiča, Aleksandra S. Ostana, Gašperja Drašlerja in Dušana Molla.

Arhitektura onstran gradnje Mednarodna arhitekturna razstava v Benetkah, ki bo za javnost odprta med 14. septembrom in 23. oktobrom, letos nosi naslov Arhitektura onstran gradnje (Architecture Beyond Building).

Ne spreglejte