Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Deja Crnović

Četrtek,
1. 7. 2010,
20.02

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Četrtek, 1. 7. 2010, 20.02

8 let

50. številka Kraljev ulice (FOTO)

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
V dnevnem centru društva Kralji ulice na Pražakovi v Ljubljani so predstavili jubilejno, 50. številko istoimenskega časopisa in odprli razstavo naslovnic Jake Adamiča.

Junija pred petimi leti je izšla prva številka edinega slovenskega cestnega časopisa Kralji ulice. Vanj prispevajo tako brezdomci kot tudi strokovnjaki in drugi pisci. Lani je za Kralje ulice prispevalo 153 različnih ustvarjalcev, večino naslovnic pa je posnel fotograf Jaka Adamič.

"Fotografiranje portretov za naslovnico Kraljev ulice se ne razlikuje bistveno od mojega preostalega dela," nam je povedal Adamič. "Rad imam portrete, privlačijo me vsi ti obrazi, saj oči povedo veliko več, kot pa lahko nekdo razloži o nekem človeku." V petih letih je Adamič fotografiral približno 45 brezdomcev, črno-beli portreti pa so postali zaščitni znak časopisa.

"Ko sem fotografiral prvo naslovnico, mi je bila fotografija precej čudna, pa sem si rekel, da se gotovo da posneti še boljšo fotografijo." Adamič namerava s časopisom sodelovati tudi v prihodnje, deset fotografij z naslovnic bo na prodaj tudi na spletni dražbi na strani Kraljev ulice.

"Vseh pet let časopisa smo imeli mešan uredniški odbor, v katerem so bili tako brezdomci kot strokovnjaki in prostovoljci. Nikoli se ni zgodilo, da bi imeli težave s polnjenjem časopisa. Prispevkov je vedno dovolj, naši pisci pa svoje prispevke oddajajo pravočasno, kljub temu, da sproti ne dobivajo plačila, temveč šele konec leta dobijo honorar,« nam je razložila odgovorna urednica časopisa Špela Razpotnik.

"Želim si, da bi se utrdila naša podoba, da prodajanje Kraljev ulice ni žicanje, temveč je delo, in to precej zahtevno. Naši prodajalci časopisa so namreč pogosto izpostavljeni zmerljivkam drugih ljudi, in zdi se mi, da je tega v času negotovosti vedno več."

Strokovni sodelavec revije in profesor na Pedagoški fakulteti Bojan Dekleva pa je na predstavitvi nove številke povedal, da si v naslednjih petih letih želijo, da bi tudi slovenska država razvila politike na področju brezdomstva. To počnejo tudi drugod po Evropi, kjer si prizadevajo, da bi vsaj cestno brezdomstvo do leta 2015 končali, predvsem s pomočjo novih stanovanjskih politik.

Ne spreglejte