Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
27. 10. 2012,
9.55

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 27. 10. 2012, 9.55

7 let, 3 mesece

47. Borštnikovo srečanje v znamenju Nevihte in zakoncev Samobor

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
MGL-ova Nevihta je sinoči odnesla kar devet (!) nagrad strokovne žirije, Igorju Samoborju pa so slovesno nadeli 47. Borštnikov prstan za življenjsko delo.

Če ste mislili, da vas z naslovom v tistem delu, ki se navezuje na zakonca Samobor, skušamo zavajati, naj pojasnim, da je prav žena Igorja Samoborja, Barbara Hieng Samobor, umetniški vodja Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL), tistega torej, ki je sinoči slavilo v najžlahtnejšem pomenu besede. Njihova predstava Nevihta je prejela nagrade za režijo (Jernej Lorenci), scenografijo (Branko Hojnik), glasbo (Branko Rožman), kostumografijo (Belinda Radulović), oblikovanje govora (Maja Cerar), mlado igralko (Nika Rozman), igro (Primož Pirnat za vlogo Borisa Grigorjiča in Matej Puc za vlogo Tihona Ivaniča Kabanova), bila pa je razglašena tudi za najboljšo uprizoritev pretekle sezone.

Pri Nevihti žirija popolnoma sklepčna Strokovna žirija festivala Borštnikovo srečanje pod vodstvom Zale Dobovšek je v omenjeni predstavi prepoznala izjemen, redko viden dosežek, ki ga zaznamuje močna kolektivna drža. "Brez dvoma je bila to uprizoritev, kjer je bila žirija popolnoma sklepčna. Prav zaradi mednarodne sestave žirije pomeni, da je nagovarjala gledalca na zelo različnih ravneh, skozi glasbo, skozi neverjetno ansambelsko energijo, povezanost in pa predvsem noviteto samega Mestnega gledališča ljubljanskega, pri katerem morda nismo vajeni tovrstne igre, tovrstne interpretacije, tovrstne komunikacije z občinstvom," je pojasnila Dobovškova, ki je v imenu strokovne žirije izrazila dvom, ali predstave, ki so bile izbrane v tekmovalni program, dejansko odražajo reprezentativno podobo najboljših gledaliških praks v Sloveniji.

Lorenci: Aktualne razmere nagradam jemljejo lesk Režiserja Nevihte Jerneja Lorencija je pri besedilu Aleksandra Nikolajeviča Ostrovskega najbolj pritegnilo "to neko čudovito razmerje med javnim in zasebnim". "Zdi se mi, da nam je uspelo napraviti perfekten tim, kar je danes zelo redko, in da nam je na podlagi tega tima uspelo spregovoriti o nekih arhetipskih stvareh, kot je na koncu koncev tudi ljubezen, zakaj je vredno živeti, s čim se je vredno ukvarjati, ali nismo kanibali drug drugemu, ali se ne naslajamo nad bolečino drugega," je menil. Tudi on se ni mogel izogniti aktualnim razmeram v slovenski kulturi in poudaril, da te "jemljejo lesk" nagradam, ki so jih podelili na slovesnosti. "Vsake nagrade sem zelo vesel, hkrati pa se zavedam, da ima radikalno omejen rok trajanja," je dejal v izjavi za medije, na odru pa pozval ministra Žigo Turka in vlado, da še enkrat premislita o predvidenih rezih v kulturni proračun.

Nataša Barbara Gračner: Želela bi si slišati, s čim sem osvojila žirijo Gospoda Glembajevi v izvedbi SMG-ja Drama Ljubljana so presenetljivo prejeli "le" nagrado za igro, ki jo je za vlogo baronice Castelli-Glembay prejelaNataša Barbara Gračner, ki se je obregnila ob dejstvo, da tudi letos na podelitvi nismo slišali utemeljitev nagrad. "Želela bi si slišati, s čim sem osvojila žirijo," je pripomnila Gračnerjeva. V kategoriji za igro je poleg že omenjenih Primoža Pirnata in Mateja Puca slavil še Gregor Baković za vlogo Marka Rothka v uprizoritvi Rdeča, prav tako v izvedbi SNG-ja Drama Ljubljana.

Kritiki in teatrologi za Zgodbo o nekem slastnem truplu ali gostijo ali … Svojo nagrado je podelilo tudi Društvo gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije, ki je nagrado za najboljšo uprizoritev sezone 2011/2012 dodelilo uprizoritvi Zgodba o nekem slastnem truplu ali gostija ali ... v režiji Primoža Ekarta in produkciji Zavoda Imaginarni. Nagrado sta prevzela glavna protagonista predstave Iva Babić in Branko Jordan.

O temnih oblakih, ki se zgrinjajo nad slovensko kulturo Sklepni večer, ki se je v večini zahvalnih govorov vrtel okrog temnih oblakov, ki se zgrinjajo nad slovensko kulturo, je povezovala igralka Barbara Cerar, ki je že uvodoma pojasnila, o čem ne bo govorila: "O brezposelnosti mladih gledališčnikov, o vsesplošnem pomanjkanju denarja za kulturo in razpadu vrednot v sodobni družbi … Navedla je nekaj načinov, s katerimi bi si igralci še lahko služili denar. Od nastopanja v reklamah in serijah, s skokom iz torte na zabavi, z vlogami Božičkov ali celo s spremstvom na intimni večerji.

Ne spreglejte