Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
5. 7. 2013,
18.34

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 5. 7. 2013, 18.34

8 let, 10 mesecev

V Piso na ogled znamenitega poševnega stolpa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Glavno toskansko mesto je ne glede na vreme - sama sem ga namreč doživela v dežju - prava kratka popotniška poslastica. Ob obisku Firenc pa lahko skočite še na ogled znamenitega poševnega stopla.

Mesto, ki si je leta 2009 na seznamu najbolj obiskanih mest prislužilo 72. mesto, v sebi skriva pravi arhitekturno-umetniški čar. No, za to se gre zahvaliti predvsem nekaterim svetovno znanim umetnikom, kot so Michelangelo, Donatello in Brunelleschi, ki so mesto spremenili v zibelko renesanse. In če še ne veste, Firence veljajo za mesto, v katerem je na razmeroma majhnem prostoru največ umetniških del.

O bogati kulturni in umetniški dediščini pričajo mogočne zgradbe, čar in moč pa mestu dodaja reka Arno, ki se mogočno vije po njem.

Oglejte si mesto s ptičje perspektive V lepem vremenu si lahko Firence ogledate s florentinske razgledne točke Piazzale Michelangelo, kamor lahko pridete le peš ali z avtobusom. Tako lahko vidimo tudi, da je srce Firenc na desni strani brega reke Arno. Tako rekoč z najvišje točke mesta se vam odpre pogled na skoraj celotne Firence, najbolj pa izstopajo mostovi na reki Arno, mogočna katedrala Santa Maria del Fiore, bazilika Santa Croce, Palazzo Vecchio in nekoliko oddaljena velika florentinska sinagoga z zeleno kupolo.

Ob obisku Firenc tako nikakor ne smete spustiti ogleda mesta, pa naj bo ta še tako kratek. Vzemite si čas za sprehod ob reki Arno, za ogled cerkve sv. Križa, Gosposkega trga s svojo staro palačo, katedralo, krstilnico, medičejsko kapelo, most Ponte Vecchio, palačo Pitti.

Tudi most Ponte Vecchio ima svojo zgodbo Mogočni most, ki je nekoč veljal za most obrtnikov in mesarjev, danes velja za najstarejši ohranjeni kamniti most v Evropi. Trgovinice, ki ga obdajajo, so najprej zasedali mesarji, danes pa so tu skoraj brez izjeme zlatarji. Most na nek način kaže moč in denarni položaj Firenc in Firenčanov.

Ob obisku tega toskaneskega mesta pa turiste pot zanese tudi v nekaj kilometrv oddaljeno Piso, kjer kraljuje znameniti poševni stolp.

Zakaj je poševni stolp poševen Ob vstopu na Trg čudes, na velik trg, ki je videti kot iz škatlice, ti najprej zastane dih. Pokošena živo zelena trava, belo-sive veličastne stavbe, ki že na prvi pogled pripovedujejo zanimive zgodbe. Trg čudes krasijo katedrala, krstilnica, pokopališče in poševni stolp. Čeprav stolp Pisa na razglednicah in fotografijah deluje višji, kot v resnici je, ni zato nič manj lep. Konec koncev je z razlogom najpomembnejša in najbolj oblegana znamenitost Pise.

Verjetno najzanimivejša je zgodba, zakaj je stolp pravzaprav poševen, saj tega arhitekt ni imel v mislih. Po začetku gradnje stolpa je začelo primanjkovati denarnih sredstev in zato so morali gradnjo za nekaj sto let prekiniti. Ko so ga spet začeli graditi, se je stolp že nekoliko nagnil, kar jim je otežilo nadaljnjo gradnjo in zaradi česar je spet preteklo nekaj časa, preden so stolp dokončno zgradili. Zakaj se je stolp nagnil? Za nagib ni bila kriva slaba gradnja, ampak nestabilno zemljišče – zemlja se je namreč pod težo materiala pogreznila, zaradi česar se je posledično nagnil tudi stolp.

Po poznejših pregledih strokovnjakov so ugotovili, da če bi stolp zgradili naenkrat, ga danes ne bi mogli občudovati, saj bi se pod težo materiala porušil. S tem ko so ga gradili postopoma, pa se je zemlja postopoma učvrstila. Po besedah vodičke pa se stolp tudi danes še vedno nagiba. Vsako leto se naj bi nagnil za nekaj milimetrov, kar pomeni, da se bo slej ko prej zrušil.

Ne spreglejte