Sreda, 21. 11. 2012, 6.33
7 let, 4 mesece
Sprehodite se po čudovitem mavrskem dvorcu Alhambra
![](/media/img/3c/ae/9cbad7ee2f807112c026.jpeg)
Alhambra, najpomembnejša znamenitost mesteca na jugu Španije, Granade, se s svojo veličastnostjo pohvali že z oddaljenosti nekaj kilometrov, saj jo je preprosto nemogoče zgrešiti. Že od daleč navduši predvsem z neverjetno lepo in bogato arabsko arhitekturo. Mavrska citadela in palača, ki spada med znamenitosti skupne muslimanske, judovske in krščanske zapuščine, v arabščini pomeni al-hamrâ oziroma rdeča trdnjava.
Dvorec, ki ga sestavlja niz palač in vrtov, zgrajenih pod dinastijo Nasrid, stoji pod vznožjem najvišje španske gorske verige Sierre Nevade.
Zgodovina dvorca je močno povezana z njegovo geografsko lego, saj ta omogoča popoln nadzor nad bližnjim in nekoliko bolj oddaljenem dogajanjem. Alhambra, ki stoji na težko dostopnem skalnatem hribovju, je obdana z gorami in dodatno zaščitena še z gozdovi. Dober položaj mu daje tudi lega med bregovi reke Darro.
Kako najlažje do vstopnic
Obisk Alhambre boste morali zaradi velikega povpraševanja in omejene količine vstopnic načrtovati vsaj mesec pred odhodom – odvisno od tega, v katerem letnem času boste potovali. Vstopnice lahko rezervirate prek spleta, a se s tem ne boste izognili dolgim vrstam pred blagajno – vstopnice morate namreč še vedno prevzeti.
Ker pa pravi popotniki težko načrtujejo vnaprej – nikoli ne veš, v katerem mestu se boš zadržal dan ali dva več – pa lahko tudi tvegajo in se v lov za vstopnicami podajo na dan obiska. Dvorec namreč vsako jutro sprosti določeno število novih vstopnic. A če želite do njih priti brez dvournega čakanja v vrsti – in seveda tveganja, da boste ostali praznih rok – boste morali biti v vrsti vsaj eno uro pred odprtjem najpomembnejše kulturno-zgodovinsko znamenitosti. Tako dvorec kot blagajna se odpreta ob 8. uri.
Ker so vrste kljub zgodnjemu obisku lahko zelo dolge, boste v prednosti tisti, ki imate v lasti kreditno kartico. Malo stran od blagajne so namreč avtomati, na katerih je vstopnice mogoče kupiti s kreditno kartico.
Za vstopnino boste odšteli okoli 14 evrov. Kar za ogromne razsežnosti, ki jih dvorec ponuja, niti ni veliko. A ko pomislimo, da gre za kulturno dediščino, to spet ni malo. Pri nakupu bodite pozorni na napis na vstopnici, saj izdajajo dopoldanske in popoldanske. Na njih pa bo natisnjena tudi ura, ob kateri lahko obiščete palačo Nasridov.
Kaj si ogledati?
Nad velikostjo in mogočnostjo dvorca boste vsekakor presenečeni. Tisti, ki ste ljubitelji krajevnih znamenitosti in zgodovine, boste med stenami stvaritve iz 14. stoletja pozabili na čas, medtem ko bo za druge ta tekel nekoliko počasneje.
Ena izmed stvari, ki si jo ob obisku dvorca morate ogledati, je palača Nasridov – največja mavrska mojstrovina Alhambre. Zaradi omejenega pretoka ljudi skozi palačo vanjo vsakih pet minut spustijo le okoli 50 obiskovalcev. Na dnu vstopnice boste imeli tako zabeleženo uro vašega vstopa v palačo. Ure se točno držite, saj možnosti "popravnega" izpita ne boste imeli.
Ko boste enkrat vstopili v palačo, časovne omejitve trajanja ogleda ni več, tako da si skrivnostne dvorane, natančno izdelano mavrsko okrasje iz kamna in lesu ter prijetna dvorišča lahko ogledate v miru. Čeprav boste verjetno po prehojeni skoraj vsej Alhambri že nekoliko utrujeni. Za ogled palače sicer zadostuje okoli 45 minut. Najznamenitejši del palače je z vitkimi stebri obdano dvorišče z levjim vodnjakom.
Za konec še v najstarejši del utrdbe in na počitek v vrtove Generalife
Alcazaba, zaradi barve kamna njenih sten poznana tudi pod imenom Rdeča utrdba, je najstarejši del Alhambre. Alcazaba, ki stoji v neposredni bližini palače Nasridov, je bila najprej vojaška utrdba, ki je služila kot vojaško središče dinastije. Zgrajena je bila na najvišjem delu griča, prvotno pa jo je sestavljalo tudi 24 stolpov, od katerih se jih je ohranilo le nekaj. Iz utrdbe se odpira prekrasen pogled na Granado in predvsem na Albaicín, mavrsko naselje na griču nasproti Alhambre. Gre za fascinanten labirint ozkih ulic in belih hiš z notranjimi vrtovi.
Ravnodušnih, predvsem nežnejšega spola, pa vas ne bodo pustili niti vrtovi oziroma tako imenovana poletna palača Generalife. Največji ponos palače, ki so jo muslimanski dvorjani uporabljali za počitek, so številni vodnjaki, parki in vrtovi. Ne boste razočarani nad razgledom, saj se vam z vrtov palače Generalife odpira prekrasen pogled na Alcazabo in Granado v ozadju. Najbolj znan del palače je dolgo in ozko dvorišče s kanalom, v katerega so speljani curki vode. Zanimivo je tudi vodno stopnišče, na ograji katerega sta majhna kanala, po katerih teče voda, in Sultanino dvorišče z več vodnjaki.
In še nasvet: če niste privrženec tovrstnih zgodovinskih ogledov in znamenitosti, si pomanjšano Alhambro lahko ogledate v Sevilli – Alcázar.