Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
23. 9. 2011,
13.55

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 23. 9. 2011, 13.55

8 let, 9 mesecev

Pravice potnikov v letalskem prometu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ste se kdaj vprašali, do česa vse ste upravičeni, če se je na letališču izgubila vaša prtljaga, če vam je onemogočeno vkrcanje na letalo, če ima vaše letalo zamudo …?

Ljudje vse raje potujemo z letali, a se kljub temu ne zavedamo, kakšne pravice imamo kot potniki v zračnem prometu in kako se odzvati, če pride na primer do zamude ali odpovedi leta. Že prva naša pravica je ta, da nas mora letalska družba obveščati o informacijah o odpovedih leta in trajanju zamude, nadaljnjem poteku dogodkov in nenazadnje o naših pravicah. Vse spodaj naštete informacije veljajo za lete znotraj Evropske unije, za lete zunaj EU, ki so namenjeni v EU, in za lete z evropskim letalskim prevoznikom. Zamude Če zamuda traja dve uri ali več za lete do 1500 kilometrov, tri ure ali več za lete med 1500 in 3500 kilometrov ter štiri ure ali več za lete nad 3500 kilometrov, ste upravičeni, da vam letalska družba zagotovi možnost telefonskega klica, osvežilno pijačo, hrano, namestitev in prevoz do kraja namestitve. Ko zamuda letala traja več kot pet ur, se lahko odločite, da potovanja ne boste nadaljevali, letalska družba pa vam mora v takem primeru v roku sedmih dni povrniti stroške vozovnice in nuditi letalski prevoz do kraja, v katerem ste začeli potovanje.

Zavrnjeno vkrcanje Če pride do prevelikega števila rezervacij in se potnikom z veljavno vozovnico zavrne vkrcanje na letalo, morajo letalske družbe najprej poskušati najti prostovoljce, ki bi se odpovedali rezervaciji v zameno za določene ugodnosti. Prostovoljcem oziroma potnikom, ki so ostali zunaj letala, morajo ponuditi izbiro med popolnim povračilom stroškov vozovnice oziroma nadomestilom med 125 in 600 evri, ki se izplača v roku sedmih dni, ter spremembo poti pod primerljivimi pogoji. Če se odločijo za slednje, jim mora prevoznik zagotoviti tudi hrano, dostop do telefona, nastanitev in prevoz od letališča do nastanitve.

Odpoved leta Če vas letalska družba vsaj 14 dni pred letom obvesti o odpovedi leta, vam ponudi spremembo poti s podobnim časom vzleta in pristanka ali pa lahko dokaže, da je odpoved leta posledica izjemnih okoliščin, potem niste upravičeni do nadomestil. V nasprotnem primeru ste upravičeni do povrnitve stroškov med 125 in 600 evri, odvisno od dolžine leta, ali do nudenja alternativnega prevoza do želenega kraja v najkrajšem možnem času.

Če potovanja zaradi odpovedi ne boste nadaljevali, vam mora letalska družba v sedmih dneh povrniti stroške cene vozovnice za neizkoriščene lete in za let, ki je že bil opravljen, a glede na prvotni potovalni načrt ni služil več namenu. Prav tako vam mora po potrebi nuditi možnost telefonskega klica, osvežilne pijače, hrano, namestitev in prevoz do kraja namestitve, upravičeni pa ste tudi do odškodnine.

Kako ukrepati v primeru zamude, odpovedi leta ali zavrnjenega vkrcanja? Če pride do katere od zgoraj naštetih neprijetnosti, od osebja pri okencu za prijavo leta ali pri izhodu za vkrcanje takoj zahtevajte ustrezne informacije o vaših pravicah, saj vam jih je prevoznik dolžan zagotoviti v pisni obliki, in jih tudi uveljavite. Če je uveljavljanje pravic neuspešno, morate letalskemu prevozniku čim prej posredovati pisno pritožbo in če tudi tam niste uspešni, se lahko pritožite pri pristojnem nacionalnem organu.

Izgubljena ali poškodovana prtljaga V primeru poškodovane prtljage morate vložiti zahtevek pri letalski družbi v sedmih dneh po prejetju prtljage, če je vaša prtljaga dostavljena z zamudo, pa se ta čas podaljša do 21 dni. Če je vaša prtljaga izgubljena, poškodovana ali dostavljena z zamudo, ste lahko upravičeni do nadomestila največ 1200 evrov.

V primeru zamude prtljage gre za povrnitev stroškov za vse najnujnejše nakupe v času, ko ste čakali na prtljago, zato shranite vse originalne račune izdelkov, saj jih je treba predložiti letalskemu prevozniku. Če vaše prtljage ne najdejo v roku 21 dni, potem velja za izgubljeno, vi pa ste upravičeni do odškodnine, ki temelji na popisu izgubljenih stvari.

Kako ukrepati v primeru izgubljene prtljage? Če je bila vaša prtljaga izgubljena, poškodovana ali uničena oziroma je prišlo do zamude pri dostavi, morate to prijaviti na letališču ob pristanku na okencu za izgubljeno prtljago, kjer boste od osebja dobili nadaljnja navodila. Če vam ni uspelo opraviti prijave na okencu (na primer zaradi neznanja tujega jezika), morate škodo pisno prijaviti prevozniku najkasneje v 7 dneh oziroma v 21 dneh, če gre za zamudo pri dostavi prtljage.

Invalidne osebe Osebe z invalidnostjo in zmanjšano zmožnostjo gibanja so z zakonodajo zaščitene pred diskriminacijo med rezervacijo in vkrcanjem. Upravičene so do pomoči na letališču in na krovu letala.

Ne spreglejte