Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
16. 10. 2013,
19.02

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 16. 10. 2013, 19.02

8 let, 10 mesecev

Potovanje v središče letališča (foto)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pripeljemo se na letališče. Opravimo prijavo na let, oddamo kovček in spijemo kavo. Vkrcamo se na letalo in poletimo proti končni destinaciji.

Sliši se povsem preprosto, kajne? A v trenutku, ko se potniki prijavimo na let, se delo na letališču šele zares začne. Na našem največjem letališču, Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana, smo s skupino njihovih nagrajencev obiskali skrite kotičke letališča in se podali na pot v njegovo središče.

Prijazen pozdrav s skupinico nagrajencev, nekaj uvodnih besed, in že smo bili na poti, ki smo jo vsi napeto pričakovali. Ne zgodi se namreč vsak dan, da se lahko (skoraj) neomejeno sprehajamo po letališki stavbi, in verjamemo, da ga skoraj ni, ki se ne sprašuje, kako se lahko v takšnem mravljišču ljudje znajdejo. Razmišljanje o tem, kam potujejo kovčki in kako se spet pojavijo na drugem koncu sveta, je predramil mož v zelenem, naš prvi sogovornik. Cariniki na letališču imajo precej razgibano delo, kot so povedali, jim nikoli ni dolgčas. "Večina verjetno ve, da je naša glavna naloga na letališču v smislu prepovedi in omejevanja. Tako kot drugod po svetu so tudi pri nas določene stvari prepovedane. Seveda gre v prvi vrsti za droge in druge prepovedane substance, pa tudi za stvari, ki jih zasežemo. Predvsem gre za trošarinske izdelke, kot so cigarete in alkohol. Zelo velik poudarek dajemo tudi na izdelke, ki so zaščiteni po konvenciji CITES, konvenciji o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami," so nam povedali in razkazali nekaj primerkov, tudi takšnih, za katere smo kar težko verjeli, da sploh obstajajo.

Med ogledom smo videli nagačenega medveda, volka, torbico iz pitonove kože, po meri narejene športne copate iz kože različnih kač, kače, namočene v alkoholu, dele zaščitenih kaktusov in še kaj, kar so ljudje poskušali na takšen ali drugačen, predvsem nelegalen, način prinesti v Slovenijo. Vsi izdelki, ki jih lahko potniki vidijo ob izhodu z letališča, so zaseženi na Letališču Jožeta Pučnika. "Vse, kar vidite, smo zasegli tukaj. To so le nekateri, morda najbolj nazorni in zanimivi primerki, ki so zaradi nepravilne dokumentacije ali poskusa ilegalnega vnosa v državo ostali tukaj. Večine nismo zasegli zato, ker ljudje tega ne bi smeli imeti, ampak ker je za vnos takšnih predmetov v Republiko Slovenijo treba imeti posebno dovoljenje, ki ga pri nas izdaja Agencija Republike Slovenije za okolje. Če tega dovoljenja ni, z naše strani sledi odvzem," so nam še razložili na carini, kjer opravljajo tudi preverjanja ob uvozu v državo.

In kaj storiti, če si želimo takšen poseben izdelek? "Če izdelek kupite v trgovini, imate seveda račun. Težava je, ker je lahko izdelek, čeprav je bila žival gojena, narejen iz kože živali, ki je zaščitena. V vsakem primeru pa moramo, ko na oddihu kupimo neko tako stvar, predhodno, torej preden pridemo v Slovenijo, dobiti dovoljenje Arsa za uvoz v Slovenijo. Če imate to urejeno, potem zadeva ni več problematična. Predlagamo, da se potniki pozanimajo, kaj lahko pripeljejo v državo in kaj ne, in si pred prihodom domov uredijo vso potrebno dokumentacijo, saj gredo zaseženi izdelki sicer v uničenje," smo še izvedeli.

Pot naprej nas je vodila na težko pričakovano letališko ploščad, kjer je ravno pristajalo letalo. Napeto smo ga pričakovali, in ko se nam je približal, smo že opazili, kako koordinirano pripravijo vse potrebno za prihod. Že čez nekaj trenutkov so se vrata letala odprla, ven pa so skozi aviomost začeli prihajati številni potniki, na spodnjem delu, iz njegovega drobovja, pa kovčki. Delavci so hiteli s sortiranjem, zlaganjem, čiščenjem, točenjem goriva in še čim, kar mora letalo prestati, da lahko na sedeže sedejo novi potniki. Letališke službe so poskrbele za nemoten potek vseh dejavnosti od prihoda do odhoda letala, medtem ko so v letališki stavbi že čakali potniki na vkrcanje. A pred tem jih vedno pregleda tudi policijska kontrola.

Policisti na letališču so ves čas na preži. Letališče Jožeta Pučnika obvladuje prek 60 policistov. "Naša prvotna naloga je kontrola na letališču. Tudi zaradi tega, da vse poteka nemoteno, morajo biti potniki na letališču pravočasno. Policisti smo razdeljeni v različne skupine, potniki, ki prihajajo in odhajajo, so seveda ločeni. Pri mejni kontroli ugotavljamo pogoje za zavrnitev vstopa, za kaznovanje in za nelegalno bivanje. Vrhunec vsega dogajanja ali, če želite, znanja policistov pa je odkrivanje ponarejenih in neveljavnih dokumentov," so nam razložili policisti in pokazali več kot napolnjeno mizo različnih ponarejenih in neveljavnih dokumentov, ki jim jih je uspelo zaseči.

"Nameni teh ljudi, ki uporabljajo ponarejene dokumente, so različni. Največkrat gre za osebe, ki si želijo nelegalno bivati v Evropi in si ne morejo uradno pridobiti potnih listin. Zato uporabljajo ponarejene ali prirejene dokumente. Po zakonu namreč poznamo dokumente, ki so ponarejeni v celoti, ali originalne dokumente, ki so spremenjeni v notranjosti. Med ponaredki je kar nekaj tudi slovenskih, a policisti moramo poznati številne trike teh ljudi. Z znanjem in izkušnjami policisti pridemo do tega, da lahko ugotovimo, ali je nek dokument ponaredek ali prenaredek. Večja pozornost je potrebna, ko gre za resnično dobre kopije, a takšnih ni ravno veliko," so nam še povedali policisti in razkazali nekaj primerov ponaredkov zaseženih potnih listin.

"Policisti spremljamo tudi ljudi, ki potujejo z izmišljenimi dokumenti, veliko pa je tudi ponarejenih bivalnih dovoljenj, vozniških dovoljenj in različnih potrdil, ki v resnici sploh ne obstajajo. V tem primeru ljudje upajo na to, da jih policisti ne bodo odkrili ali da nanje ne bodo pozorni. Pa ni tako. Potniki pridejo v Slovenijo in tudi s pogovorom je mogoče ugotoviti marsikaj o tem, kaj oseba, ki vstopa v državo, dejansko naklepa," so policisti sklenili svojo predstavitev, mi pa smo že skoraj stekli ponovno na letališko ploščad, kjer je bilo vse pripravljeno za odhod letala.

"Odhodi in prihodi potekajo po vnaprej določenem razporedu. Vse je natančno predpisano in piloti se morajo teh predpisov držati," so nam povedali. Medtem ko so na tleh letalo porinili vzvratno, sta pilota zagnala motorje, in letalo je bilo že na poti proti vzletni točki. Čez nekaj trenutkov smo zaslišali glasen zvok motorjev, letalo se je odlepilo s tal, mi pa smo se napotili proti osrednjemu delu letališča, kjer so na trakovih in vozičkih čakali kovčki potnikov. Vsak kovček, ki pride na letališče s potnikom, tam podrobno označijo in pregledajo, stehtajo, v sortirnici pa kovčke razvrstijo glede na letala, na katerih morajo pristati. Seveda se delavci, ki rokujejo z njimi, trudijo, da se kakšen kos ne izgubi, saj so takšni dogodki neljubi tako za potnike kot za letališča.

Seveda je na letališču veliko pomembnih služb: od tistih, ki skrbijo za naše udobje, do tistih, ki skrbijo za našo varnost. Naše letališče je za tuje razmere majhno, a je kljub temu mravljišče, ki je ves čas v pogonu, kjer, kot so nam povedali in pokazali, vsak natančno ve, kaj mora početi, kaj so njegove naloge in kako jih mora izpeljati. In priznati moramo, da smo na potovanju v njegovo središče uživali. Morda je manjkalo le to, da bi se usedli na letalo in se odpeljali z njim v kakšne tople kraje. A to je že druga zgodba.

Ne spreglejte