Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
13. 12. 2010,
7.58

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 13. 12. 2010, 7.58

8 let, 9 mesecev

Najbolj priljubljene destinacije iz romanov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Veliko ljudi si zelo želi, da bi si ogledali kraje, ki so opisani v knjigi ali prikazani na velikih platnih, in po katerih se potikajo njihovi najljubši knjižni in filmski junaki.

Že pred časom se je pojavila nova oblika turizma, imenovana literarni turizem, ki vključuje potovanja v mesta, kjer so bili rojeni različni avtorji. To je začelo izkoriščati že veliko mest in tako so to prepoznavnost vključili v svojo turistično ponudbo. Nam najbližja je češka prestolnica Praga, kjer se je rodil slavni pisatelj Franz Kafka. Osnovna ideja literarnega turista je, da hodi po ulicah, kjer so hodili njegovi junaki, in obiskuje mesta, kjer so se odvijala glavna dejanja knjig ali filmov.

Harry Potter

Ljubitelji mladega britanskega čarovnika lahko ene najboljših prizorov, opisanih v romanu, najdejo v Oxfordu, saj so prostore tega univerzitetnega gradu uporabili kot scenografijo šole Bradavičarke. Britanski turistični operater British Tours se je spomnila odlične tržne poteze, saj organizira vodenje po lokacijah v Oxfordu, Londonu in Gloucesteru, kjer so snemali prizore filmov o Harryju Potterju.

Za ameriške oboževalce so pri Universal Studios odprli tematski park v Orlandu na Floridi, kjer si lahko obiskovalci ogledajo "pravi" dvorec Bradavičarka, ki je enak kot tisti v filmu, na voljo pa so tudi drugi prizori iz filmov in možnost čarobnega popotovanja.

Zelo priljubljena turistična točka je tudi grob istoimenskega britanskega vojaka, pokopanega v izraelskem gradu Ramle, le da je ta obstajal že davno pred tem, ko si je J. K. Rowling izmislila mladega čarodeja.

Gospodar prstanov in Hobit

Trilogija Gospodar prstanov je na Novo Zelandijo privabila na milijone turistov, zahvaljujoč režiserju Petru Jacksonu, ki je odkril prelepo lokacijo za snemanje teh fantazijskih filmov, ki se vrtijo okoli prstana zla in moči. Ta novozelandski režiser se je odločil v domovini posneti tudi fantazijski roman Hobit, ki ga je, tako kot trilogijo Gospodar prstanov, napisal J. R. R. Tolkien.

Lokalne turistične agencije ponujajo tridnevni izlet, ki vključuje ogled lokacij, prizorov in scen iz filma, vse v bližini Queenstowna. Na voljo je tudi dvourni izlet po pravljični pokrajini, ki bo prikazana v filmu Hobit, nahaja pa se na severnem otoku blizu mesta Matamata.

Somrak

Odkar je vampirska saga Somrak povzročila pravo evforijo, se je mestece Forks v zvezdni državi Washington spremenilo v pravo turistično atrakcijo, saj se je dobiček od turizma dvignil za kar 600 odstotkov. Najbolj oblegana je tamkajšnja turistična informacijska pisarna, kjer so na voljo različni zemljevidi, brošure in druge informacije o mestu. Med znamenitosti sodi tudi policijska postaja, kjer v filmu dela Bellin oče, in šola, kjer je spoznala Edwarda. Pred turistično pisarno stoji tudi Bellin rdeč kamion, s katerim se slika praktično vsak turist.

Jej, moli, ljubi

Ne čudi dejstvo, da se številni odpravijo okoli sveta po poti, ki jo je po lastnih izkušnjah v knjigi Jej, moli, ljubi opisala Elizabeth Gilbert. V delu iz leta 2006 govori o enoletnem potepanju – odpravi se v Italijo, kjer preizkuša domačo kuhinjo, v Indiji se posveti sama sebi in moli, na koncu pa se v Indoneziji nepričakovano zaljubi. Zgodba je postala še bolj priljubljena letos, ko so jo prenesli na filmske trakove z Julio Roberts v glavni vlogi.

V bogatejših državah že nekaj časa organizirajo posebne turistične izlete, ki zajemajo vse točke, opisane v knjigi, a opozarjajo, da vam tovrstne agencije ne morejo zagotoviti, da se boste zaljubili prav v Indoneziji.

Ne spreglejte