Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
23. 9. 2011,
7.46

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 23. 9. 2011, 7.46

8 let, 9 mesecev

Najbolj nenavadna potapljaška mesta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Če ste naveličani potapljanja med običajnimi koralnimi grebeni in tropskimi ribami ter iščete kaj bolj nenavadnega, potem so vam naslednje destinacije pisane na kožo.

Ste kdaj premišljevali o potapljanju v razpoki med dvema celinama, v eni izmed najčistejših voda na zemlji? Ali pa o plavanju do aktivnega vulkana? Morda pa vas bolj fascinira podvodna umetnost?

Kontinentalni greben na Islandiji

Gre za edino mesto na svetu, kjer se lahko kopate med dvema celinama, saj se na tam srečata severnoameriška in evrazijska tektonska plošča. Razcep Silfra je v islandskem nacionalnem parku Thingvellier.

Poleg neverjetnega doživetja, plavanja v razpoki, ki je nastala zaradi nenehnega oddaljevanja severnoameriške in evrazijske tektonske plošče (povprečno dva centimetra na leto), pa bodo potapljači navdušeni tudi zaradi izredno dobre vidljivosti. Voda naj bi bila tako čista in jasna, da je veliko potapljačev celo reklo, da so izgubili ves občutek za globino, nekateri pa so občutili celo vrtoglavico. Vidljivost je tako dobra zaradi celoletnih nizkih temperatur in čistosti vode. Temperatura vode se vse leto, ker se steka v laguno iz ledenika Hofsjokull, giblje od 2 do 4 stopinje Celzija. Voda pa se, preden doseže nacionalni park, prefiltrira skozi več plasti vulkanskih kamnin, zaradi česar je tudi pitna. Do Silfre se lahko potopite s treh različnih lokacij, in sicer iz Silfra Hall, Cathedral in Silfra lagune.

Skrivnostne ruševine na Japonskem

Dolgo izgubljena civilizacija, delo Nezemljanov ali preprosto naravno čudo sveta. Skrivnostne podvodne ruševine Yonaguni na zahodu Japonske na otoku Yaeyama v svoje globine privabljajo neustrašne potapljače.

Majhen in težko dostopen otok je postal priljubljen po zaslugi arheološke "uganke", potopljene na njeni južni obali. Kako točno je pod vodo nastala ta piramidna struktura, znana kot spomenik Yonaguni, še vedno ni znano. Medtem ko nekateri trdijo, da so ruševine dokaz dolgo izgubljenega mesta, so drugi prepričani, da gre za geološki pojav. Nekaj pa jih celo verjame, da je to delo arhitekturno ambicioznih Nezemljanov. Ne glede na izvor, pa je to vsekakor impresivno in ogleda vredno mesto. Strokovnjaki ocenjujejo, da naj bi bile ruševine stare od pet do osem tisoč let. Skulpture z gladko površino in simetričnimi koti naj bi bile izklesane iz skale. Sicer pa to potapljaško mesto ni ravno za potapljače začetnike, saj se ruševine nahajajo na odprtem morju z visokimi valovi in močnimi tokovi.

Aktiven vulkan v Indoneziji

Bi radi videli vulkan od blizu, brez nevarnosti tokov lave in strupenega zraka? Obiščite potopljen vulkan Banua Wuhu poleg otoka Mahangetan, ki je del verige vulkanskega otoka Sangihe v Indoneziji. Banua Wuhu se za več kot 400 metrov dviga z morskega dna, a je kljub temu še vedno za manj kot pet metrov pod vodno gladino.

Nevarnosti pred uničujočo lavo ni, saj podvodni vulkan namesto tega "bruha" srebrne mehurčke z žveplovim plinom. Toda če niste previdni, vas lahko mehurčki poškodujejo. Zanimivo pa je tudi to, da ima plin, če ga na površje prinesete v steklenici, izjemno neprijeten vonj, medtem ko tako rekoč nima vonja, če na gladino pride v obliki mehurčka. Globlje kot se boste spustili, lepši in bolj pisan bo podvodni svet. Koralni greben vam bo prikazal izreden prikaz morskega življenja, vključno z velikimi spužvami, črnimi koralnimi morskimi psi in jatam neonskih ribic.

Podvodna umetnost v Mehiki

V tropskih vodah Cancuna v Mehiki pa boste našli muzej podvodne umetnosti. Muzej je delo britanskega kiparja in potapljača Jasona deCairesa Taylorja in je sestavljen iz več kot 403 skulptur v naravnih velikostih. Je eden največjih umetnih grebenov na svetu, ki se lahko pohvali z znamenitostjo.

Vsaka skulptura je individualno oblikovana in narejena iz posebne cementne mešanice, ki spodbuja rast koral. Jason je povedal, da je delo pod vodo izredno zanimivo. "Vse je drugačno, od barv, svetlobnih vzorcev … Vzdušje in razpoloženje pa je, kot da si na drugem planetu."

Podvodno pokopališče v ZDA

Nekaj več kot pet kilometrov od obale Miamija na Floridi lahko dobite povsem drugačno, rahlo grozljivo potapljaško izkušnjo – umetni koralni greben s pokopališčem na dnu morja.

The Neptune Memorial Reef (spominski greben Neptune) z napisom "creating life after life" (ustvariti življenje po življenju ) je greben, ki ga je ustvaril človek z namenom spodbujanja rasti morskega življenja. Ljudi, ki greben izberejo za svoje zadnje počivališče, najprej upepelijo, nato pa njihove ostanke zmešajo s cementom, peskom in vodo. Cement nato oblikujejo v skulpturo po njihovi želji, kot sta na primer školjka ali morska zvezda, to pa potapljači previdno dodajo v greben.

Spomenik je bil sicer zgrajen v stilu ponovnega nastanka Izgubljenega mesta (Lost City).

Ne spreglejte