Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
5. 6. 2015,
22.18

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 5. 6. 2015, 22.18

9 let

Na štadionu, ki ga je dal zgraditi Hitler, medaljo osvojil tudi Slovenec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nogometno igrišče, ki bo danes gostilo finale lige prvakov, je eno od redkih evropskih igrišč s tako bogato zgodovino, zagotovo pa edino s tako razvpito.

Za tokratni izlet za konec tedna smo izbrali olimpijski štadion v Berlinu, ki bo danes zvečer postal najbolj obiskana berlinska znamenitost. Karte za tekmo ne boste več dobili, a vseeno se lahko sprehodite skozi njegovo stoletno zgodovino.

Oče in sin arhitekta najbolj obiskane berlinske znamenitosti Olimpijski štadion v Berlinu, ki ga je zasnoval nemški arhitekt Werner March, je bil zgrajen za olimpijske igre leta 1936 in je na prizorišču zamenjal stari nemški štadion. Tega je leta 1913 zasnoval Otto March, oče Wernerja Marcha, za olimpijske igre leta 1916, a jih zaradi prve svetovne vojne niso izpeljali.

Leta 1931 je mednarodni olimpijski odbor Berlin izbral za gostitelja olimpijskih iger leta 1936. Zmogljivost novega štadiona, ki je nastal na temeljih starega, naj bi bila celo 110 tisoč sedišč, imel je posebno VIP-ložo za Adolfa Hitlerja in njegove sorodnike.

Zaključek športne kariere Leona Štruklja Prvega avgusta 1936 so slovesno odprli olimpijske igre, na katerih je izmed skoraj štiri tisoč športnikov sodeloval tudi 38-letni Leon Štukelj in za konec kariere osvojil srebro na krogih. A za svojevrsten paradoks na igrah, ki so propagirale nacizem in nemško premoč, je poskrbel temnopolti Jesse Owens, ki se je v ZDA vrnil s štirimi zlatimi kolajnami in je postal najboljši športnik iger.

Režiserka Leni Riefenstahl je olimpijske igre v Berlinu ovekovečila v filmu Olimpia.

V drugi svetovni vojni je bil štadion poškodovan, britanska vojska ga je pozneje nekaj let uporabljala kot poveljniško središče.

Štadion s petimi zvezdicami Ko so stavbo leta 2004 prenavljali, se niso dotaknili zunanjega ogrodja, notranjost pa so vidno spremenili z novimi 113 VIP-ložami, poročevalskimi kabinami, številnimi restavracijami, sodobno streho, podzemnimi garažami, v katerih je lahko do 630 avtomobilov, ter seveda z najsodobnejšo osvetlitvijo in ozvočenjem.

Ohranili so spomeniško zaščiten vhod Maratonska vrata in zvonik. Skupni strošek obnove je bil 242 milijonov evrov. Po prenovi ima štadion 74.475 sedežev in se danes ponaša s petimi zvezdicami Uefe, najvišjo oceno za evropske štadione.

Na tem objektu sta bili dve večji športni tekmovanji, in sicer svetovni nogometni prvenstvi v letih 1974 in 2006. Na zadnjem je Berlin gostil tudi finalno tekmo.

Atlet Usain Bolt je leta 2009 ravno na tem štadionu postavil svetovni rekord v teku na 100 metrov, ki ga do zdaj ni podrl še nihče. Na njem pa se bosta za nov klubski rekord bojevala nogometna finalista Barcelona in Juventus. Za koga boste navijali?

Ne spreglejte