Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
26. 7. 2011,
12.42

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 26. 7. 2011, 12.42

8 let, 9 mesecev

Na dolgo pot z letalom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Si predstavljate, da v letalu preživite osem ur, polovico dneva ali še več?

Tudi če vas ni strah letenja, ste v nevarnosti, da se vam od dolgčasa, dehidracije in nemira začnejo "kravžljati" živci, zato vam ponujamo nekaj rešitev.

1. Zaposlite se

Dobro premislite, kaj boste visoko nad tlemi počeli toliko časa, kot ga sicer preživite v službi! Dnevni časopis, listanje revije in malce dremanja vas bodo zaposlili za nekaj ur, preostanek časa pa se lahko na smrt dolgočasite in opazujete, kaj počnejo drugi potniki, kako so narejene zavesice na oknih ter ob tem trpite. Ne pozabite, da ne morete klicati s svojega mobilnika ali si dopisovati prek e-pošte, zato pa smo v dobi elektronskih igračk, ki omogočajo, da si v miru in tišini (slušalke in zaslon) ogledate svoje najljubše filme in posnetke športnih tekem, koncertov … Če ste tako dolg polet hoteli izkoristiti za delo na računalniku, potem to počnite na začetku, saj vas bo nekje na polovici zagotovo dohitela utrujenost.

2. Manj je več

Vse, kar imate na letalu pri sebi, vam odžira dragocen intimni prostor, zato ne pretiravajte z osebno prtljago. Če ste človek klasike, si pomagajte z dobro knjigo, sicer pa izkoristite moderno elektroniko, od tabličnih računalnikov do pametnih telefonov, kamor lahko shranite neskončno zabavnih vsebin (računalniške igrice so obvezne), hkrati pa vam ne zavzamejo veliko prostora.

Spalna blazina, čepki za ušesa in maska za oči so za nekatere obvezna oprema na dolgih letih, saj brez malih pomočnikov ne morejo zaspati, pa če imajo še toliko prostora za noge. Če ste v tej skupini, vsekakor vzemite s seboj najnujnejše.

3. Spočiti na pot

Nikar ne storite začetniške napake in ne mislite, da se vam pred dolgim letom ni treba naspati! Nasprotno, najbolje bi bilo, če bi se na pot odpravili spočiti, na cilju pa vas čaka še jet lag, s katerim se boste morali spopadati. Velja tudi pravilo, da je spanec slabši, kolikor je daljša pot, zato izkoristite vsak trenutek, ko začutite, da vam veke vleče skupaj, in odspite nekaj trenutkov. Nekateri se po posvetovanju z zdravnikom odločijo za uspavalne tablete, kar je vsekakor popolnoma osebna odločitev.

4. Rezervirajte si sedež

Na izbiro svojega sedeža imate nekaj vpliva, čeprav v letalu (razen v poslovnem razredu) noben sedež ni prav posebej udoben. Za malenkost več prostora za noge lahko pridobite, če si izberete sedež ob prehodu, medtem ko boste v sredini preizkušali, kako se počutijo sardine v jati, saj boste stisnjeni z vseh strani. Če vam razgled pomaga pri sprostitvi, si vsekakor rezervirajte sedež ob oknu, močno klavstrofobičnim pa se to odsvetuje.

5. Skrbite zase

Za dobro počutje med dolgim letom poskrbite tudi zdravstveno, tako da uživate veliko tekočine in se izogibate pijačam, ob katerih lahko dehidrirate – kava, alkohol, pijača z mehurčki. Dobro je, če za hidracijo telesa poskrbite že večer pred letom, priporočljivi so izotonični napitki, s katerimi telo vnaprej pripravite na naporno pot, predvsem pa noč pred letom ne pretiravajte z alkoholom, če si ne želite Kristusovih muk visoko nad tlemi. Ne glede na pretiravanje pa lahko večer pred potjo vzamete aspirin (redči kri), seveda če nimate posebnih zdravstvenih težav.

Oblecite se v lahka oblačila, ki vas ne tiščijo in ne zaustavljajo krvi, pomagate si lahko z izbiro modernih materialov, ki dihajo, hladijo in preprečujejo znojenje telesa.

Ne spreglejte