Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
21. 2. 2012,
10.50

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 2. 2012, 10.50

8 let, 9 mesecev

Jeraš – Pompeji Bližnjega vzhoda

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Jordansko mesto Jeraš, v antičnem Rimu poimenovano Gerasa, je eno najbolje ohranjenih starorimskih provincialnih mest na Bližnjem vzhodu, ki je vse do danes ohranilo svojo prvinskost.

Ostanek antičnega Rima na Bližnjem vzhodu Jeraš, v antičnih časih znan kot Gerasa, je eno najbolje ohranjenih rimskih provincialnih mest na Bližnjem vzhodu, ki se ga je prijel zveneč vzdevek Pompeji Bližnjega vzhoda. Pa ne zaradi skupne usode, ki bi se končala pod vulkanskim pepelom, saj Jeraša kakršenkoli vulkan ni niti povohal, s Pompeji je primerljiv po velikosti, obsegu izkopavanj in ravni ohranjenosti, ki je res osupljiva. Na vrhuncu antičnega Rima je v Jerašu živelo od 15 do 20 tisoč prebivalcev. Čeprav je ležal predaleč od starodavnih arabskih trgovskih poti, je bogatel – s kmetijstvom. Okoliško rodovitno hribovje in sredozemsko podnebje sta le še pripomogla, da je Jeraš zacvetel kot svetovljansko mesto z bogato umetnostjo in kulturo. Za nameček pa je bila antična Gerasa del Deseteromestja, zveze desetih grških mest na jugu in jugovzhodu Galilejskega jezera.

Forum, Hadrijanov obok, Artemidin in Zevsov tempelj Ob vhodu v starodavno mesto se dviguje 13-metrski Hadrijanov obok, zgrajen v čast Hadrijanovega obiska leta 130. Le lučaj naprej stoji hipodrom, ki je sprejel 15 tisoč gledalcev, da so lahko občudovali atletska tekmovanja in dirke z bojnimi vozovi, danes pa v njem z rimskimi igrami oživljajo nekdanje ozračje.

Najimpresivnejši je forum, ena od ikon Jeraša – ovalni trg, dolg 90 in širok 80 metrov. Služil je kot tržnica, družbeno in politično srce mesta. Od foruma proti severu vodi cardo maximus, ulica stebrov, ki se do severnih vrat raztegne 800 metrov in je še vedno tlakovana s starodavnim kamenjem. Na gričku nad forumom domuje Zevsov tempelj, nekoč mogočen, danes bolj kot ne restavriran v muzeju. Za njim kraljuje izvrstno ohranjeno južno gledališče za pet tisoč gledalcev, na drugem koncu mesta pa je najti še njegovega manjšega severnega brata. Južno, največje gledališče v Jerašu se ponaša z odlično akustiko, ki jo vsako poletje izkoristijo za umetniški in kulturni festival, ki v nekoč imenitno mestece spet prinese nekaj blišča. Na vzpetini nad ulico s stebri se repenči Artemidin tempelj s še danes mogočnim stebrovjem, ob njegovem vznožju se bohoti odlično ohranjeno kopališče, vsenaokrog pa čemijo še ruševine več cerkva. Prav vsak kotiček odlično ohranjene antične Gerase ponuja drugačen pogled na nekoč veličastno mesto, ob boku katerega je zraslo moderno mesto Jeraš.

Koristne informacije Država: Jordanija Glavno mesto: Aman Uradni jezik: arabski Verstvo: Prevladuje islam (92 %). Valuta: jordanski dinar (1 EUR = 0,94 JOD) Vizum: Za državljane Slovenije je potreben, za bivanje do 30 dni ga je mogoče dobiti ob vstopu v državo. Kdaj na pot: Od marca do maja ali od septembra do novembra. Zdravstveno opozorilo: Pogojno obvezno cepljenje proti rumeni mrzlici in priporočljivo cepljenje proti hepatitisoma A in B.

Ne spreglejte