Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 10. 2012,
13.10

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 10. 2012, 13.10

8 let, 9 mesecev

Hostel v bunkerju – priložnost za albanski turizem?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nova možnost za ljubitelje nenavadnih turističnih namestitev - kaj ko bi prespali v enem od zloglasnih albanskih bunkerjev?

V času štiridesetletne vladavine Enverja Hoxhe je po Albaniji nastalo okoli 750.000 betonskih bunkerjev, ki naj bi ljudstvo varovali pred zunanjim sovražnikom. Veliko, v povprečju kar 24 na kvadratni kilometer, jih stoji še danes. Po padcu komunizma so bili več let opuščeni, zdaj pa jih ljudje spet uporabljajo v najrazličnejše namene, kot skladišča, hleve in celo kot gostinske lokale ali stanovanja.

Podjetni študenti arhitekture iz Albanije in Nemčije pa so se domislili še enega načina uporabe – kot turistično namestitev. Zamisel so preizkusili na enem od bunkerjev v obalnem mestu Tale na severu Albanije, kakšnih 70 kilometrov severno od Tirane. Bunker so prenovili in v njem uredili hostel, v katerem lahko prespi do osem ljudi.

Kot pravijo, želijo nekoč negativen namen in sloves teh betonskih zgradb spremeniti v pozitivnega, hkrati pa spodbuditi razvoj turizma. "Bunkerji so sčasoma postali del albanske pokrajine, ob tem pa zasedajo nekatere najbolj privlačne lokacije, tako v gorah kot ob morju," so svojo zamisel pojasnili študenti.

Za projekt, ki so ga poimenovali Bed&Bunker, jih je navdihnila knjiga albanskih avtorjev Concrete Mushrooms (Betonske gobe), predstavljena na beneškem bienalu, ki opisuje, kako zapuščene bunkerje preurediti v najrazličnejše prostore, od hostlov do gostinskih lokalov in trgovin. "Te zgradbe imajo ogromen potencial, še posebej za turizem," je prepričan eden od avtorjev knjige, Elian Stefa.

Ne spreglejte