Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
11. 4. 2013,
7.41

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 4. 2013, 7.41

8 let, 10 mesecev

Dodatna turistična ponudba – presaditev las

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kaže, da je turški turizem našel dobičkonosno nišo. Vse več tujih turistov namreč v Turčijo prihaja na dopust, v katerega so vključeni tudi kirurški posegi.

Počitniški all inclusive paketi še vedno predstavljajo večji del turškega turizma in čeprav se na obale te države vsako leto zgrinja ogromno tujih turistov, tamkajšnji prebivalstvo in gospodarstvo od njih nimata veliko koristi. Tovrstni počitnikarji namreč v glavnem ostajajo za zidovi hotelskih kompleksov, kjer imajo hrano in preostale pritikline brezplačne, v okolici pa ne zapravijo praktično nič.

Turške oblasti si zato prizadevajo za bolj raznoliko turistično ponudbo, ki bi ljudi privabila iz hotelov, predvsem pa iz njihovih žepov izvlekla kaj denarja za državno blagajno. Kot poroča Reuters, se je za zelo obetavnega izkazal tako imenovan medicinski turizem, v okviru katerega obiskovalci ne pridejo le na oddih, ampak si med dopustom privoščijo tudi kakšen zdravstveni ali, še pogosteje, lepotni poseg.

K operaciji spada še smučarski izlet Od 37 milijonov turistov, ki so lani obiskali Turčijo, jih je okoli 270.000 prišlo zaradi kirurških posegov, od povsem zdravstvenih do lepotnih, kot so presaditve las in brkov ter liposukcija. Ti turisti so med svojim dopustom v Turčiji pustili kar milijardo ameriških dolarjev (765 milijonov evrov). "Običajno pridejo za tri dni. Ob posegu jim ponujamo tudi nakupovalne ali smučarske izlete, spočijejo si in si tako privoščijo krajše počitnice," je zdravstveno-turistično ponudbo za Reuters opisal Kazim Devranoglu, direktor medicinskega osebja v Dunyagoz Group, največjem svetovnem centru za operacije oči, ki ima sedež v Turčiji. Trenutno okoli deset odstotkov njihovih pacientov predstavljajo tujci. "V glavnem prihajajo iz držav Zahodne Evrope, kot so Nemčija, Nizozemska in Belgija, veliko pa jih je tudi iz Alžirije in Azerbajdžana," je povedal Devranoglu.

Nove bolnišnice, nizke cene in lepo vreme Turške oblasti medtem načrtujejo, da bodo število medicinskih turistov v prihodnjih dveh letih podvojili. "Turčija je idealna destinacija za medicinski turizem," se je pohvalil predstavnik ministrstva za zdravje. "Imamo izkušene zdravnike, bolnišnice so nove, cene so relativno nizke, pomaga pa tudi ugodno podnebje."

Po zdravje tujci prihajajo tudi k nam Čezmejne migracije pacientov sicer niso nič neobičajnega. Običajno gre za turiste iz visoko razvitih zahodnih držav, kjer so medicinski posegi zelo dragi, zato se na poseg odpravijo kam, kjer enako ali celo bolj kakovostno storitev dobijo za precej nižjo ceno. Američani recimo po zdravje in lepoto potujejo v Mehiko in Brazilijo ter v Kostariko, v Aziji pa so pomembne tovrstne destinacije Indija, Tajska, Malezija in Singapur. Ne nazadnje zaradi zdravstvenih posegov, ki so cenejši kot v njihovi domovini, turisti prihajajo tudi v Slovenijo – predvsem v zdravilišča in k zobozdravnikom. Kar nekaj Slovencev pa medtem za svoje zobe skrbi pri še cenejših hrvaških zobozdravnikih.

Ne spreglejte