Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 11. 2010,
10.39

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 15. 11. 2010, 10.39

8 let, 9 mesecev

Barviti Niagarski slapovi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kraj, ki ga med potepanjem po Kanadi ali po vzhodu Severne Amerike pod nobenim pogojem ne smete spustiti, so dih jemajoči Niagarski slapovi.

Na reki Niagari v vzhodni Severni Ameriki, ki razmejuje Združene države Amerike in Kanado, se razprostirajo Niagarski slapovi. Razdeljeni so na dva dela, na tiste, ki ležijo v ameriški zvezni državi New York in jim pravijo Ameriški slap, in na tiste, ki ležijo v kanadski provinci Ontario in so ime dobile po svoji obliki podkve - Podkvasti slap. Na manjšem slapu, ameriškemu, je pretok vode nekajkrat manjši kot na kanadskem delu. Levi in desni, kanadski in ameriški slap, ločuje z drevjem porasel otok z imenom Kozji otok. Najbolj vodnati slapovi Severne Amerike, ki slovijo po svoji lepoti, so pomemben vir hidroelektrične energije in izziv pri ohranjevanju neokrnjene narave. Slapovi danes ležijo enajst kilometrov južneje od kraja, kjer so bili pred 10.000 leti, saj je hitro tekoča voda terjala svoj davek. Slapovi so sedaj tudi okoli 300 metrov više ob toku reke kot leta 1678.

Čudoviti tako ponoči kot podnevi

Nočno življenje slapov je okrašeno z mavrico barv, od zelene, modre, rdeče do bele. Lepo urejen park in na vsakih 20 do 30 minut spreminjajoče se lučke ustvarijo čarovnijo, ki se je kar ne naveličaš in ne naveličaš. Kljub lepemu pogledu pa je nas v spanec pognala pozna ura in majski hlad, ki je bil zaradi visoke vlažnosti še bolj zagrizen. Oglušujoči hrup milijonov ton vode, ki zgrmi čez rob pečine, pa je mogoče slišati kilometre daleč.

V osrčju mogočnih slapov

Sončno jutro z leskom svetlozelene vodne gladine, ki se je ob zdrsu čez pečino spremenila v penečo se belino, je navduševala. Odlične dnevne razgledne točke nudijo parki na obeh straneh reke in Mavrični most, ki povezuje Kanado in Združene države Amerike in je ime dobil po mavrici, ki se zaradi vodnih pršic iz slapov pogosto razpne nad mostom. Tisti "must have" Niagarskih slapov pa je vsekakor ladjica, ki vas odpelje v osrčje slapov. Modni, z modro pelerino, in v upanju, da boste dobili najboljše mesto, boste lahko opazovali neverjetno moč in velikost slapov. Smaragdno zelena voda reke Niagare se v hipu spremeni v razpenjeno vode ob vznožju slapov, iz katere se visoko v zrak dvigne vodni prš.

Razgled vreden vsakega dolarja

Stvarjenje narave in celotna okolica Niagare Falls pa je po mojem mnenju najlepše viden iz najvišje stavbe v Niagara Falls Skylon Towerju. Za nekaj več odštetih dolarjev in ob dobri hrani si lahko Niagarske slapove ogledate sede, saj se glava stolpa v dobri uri zavrti za cel krog. Pa še nasvet: ob obisku toaletnih prostorov si zapomnite številko mize, saj miza zaradi vrtenja ne bo na istem mestu. Poleg tega pa torbic in drugih stvari ne puščajte na zunanji polici, saj se vam bodo počasi "odpeljale" stran.

Strogi čezmejni zakoni Omembe vredna pa je vsekakor dogodivščina, ki smo jo doživeli, ko smo zapuščali Kanado. Avtobus poln ljudi, ki sem jih v enotedenskem potovanju po Kanadi vzela skoraj kot za svoje, se je v trenutku, kljub nekoliko resnemu položaju, napolnil s smehom. Celodnevno opozorilo našega vodiča Jonathana, da čez mejo ne smemo nositi sadja, zelenjave in mesa, ter da so za kršitve predpisane visoke kazni, ki se jih Kanadčani strogo držijo, ni obrodilo sadov. A ko smo se na lastne oči prepričali, ko so avtobus pred nami preiskali psi, je bilo že prepozno za obžalovanja neposlušnosti. Vrečke so začele šumeti in avtobus je kar naenkrat postal samopostrežna restavracija. Hrane je bilo več kot prostora v naših želodčkih, a smo morali kljub temu pojesti prav vso hrano, saj hrane čez mejo nismo smeli prenesti niti v koših za smeti.

Ne spreglejte