Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
20. 12. 2011,
11.37

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 20. 12. 2011, 11.37

8 let, 9 mesecev

Aman, gostoljubna prestolnica Jordanije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Dobrodošli v Jordaniji, odmeva z ulic in stopnišč Amana, ki je zrasel na sedmih vzpetinah, zdaj pa se razteza na več kot 20, tako gosto pozidanih, da ne vidiš niti konca stavbe, kaj šele konca mesta.

Trd orientacijski oreh s tržnico presenečenja Z neskončnimi enosmernimi ulicami, oštevilčenimi krožišči, strmimi stopnišči in ozkimi voznimi pasovi je Aman trd orientacijski oreh tudi za najizkušenejše raziskovalce, posebno doživetje, ki zahteva nekaj poguma, pa je tudi prečkanje ceste, ki zaradi gostega prometa spominja na mravljišče. Na ulicah downtowna, kjer so v času arabske pomladi turisti ogrožena vrsta, blondinka in rdečelaska zbujava pozornost temnolasih glav, ki obvladujejo prostrano pokrito zelenjavno tržnico ob mošeji Al-Husseiny. Ko že misliš, da boš ves dopust "žulil" samo datlje in banane, se ti odprejo nebesa: savdski datlji, iranske pistacije, sirske olive, jordanske jagode, pa marelice, hruške, banane, pomaranče, limone, lubenice, ringlo, jabolka, avokado, poleg tega še grmade peteršilja, redkvic, paprike, paradižnika, bučk, kumar, česna in začimb … Bogastvo barv, okusov, vonjav in zvokov, saj prodajalci glasno "oglašujejo" svojo svežo robo. Na ulici si lahko privoščiš še kakšen sveže stisnjen sok in omamnemu vonju slediš do stojnice s sendviči s falaflom in zelenjavo za drobiž.

Razgled na 2,5-milijonsko mesto Prgišče turistov se "pase" na osrednjih mestnih znamenitostih. Na najvišji vzpetini kraljuje antična Citadela, ki simbolizira rojstvo treh monoteističnih verstev: judovstva, krščanstva in islama. Muzej na prostem ob množici izkopanin vse od bronaste dobe dalje popelje v zgodovino in pokaže na pomembno vlogo hriba kot agore, glavnega mestnega trga. Kompleks obkroža 1700-metrski zid, večkrat na novo pozidan: v času Rimskega imperija, Bizantinskega cesarstva in vladavine dinastije Umayyad. Bizantinsko baziliko krasi nova modra kupola, Herkulov tempelj z rimskimi stebri paradira prav na vrhu s trojico prstov orjaškega 13-metrskega kipa ob svojem vznožju. Le streljaj stran je arheološki muzej, kamorkoli se ozreš, pa razkošen razgled na 2,5-milijonsko mesto.

Malo dol in malo gor, ponovi vajo in že se znajdeš pri impresivnih ostankih rimske Philadelphie, kot je bilo starodavno ime Amana. Rimskemu gledališču za šest tisoč gledalcev, zgrajenemu v drugem stoletju, so z restavriranjem povrnili sijaj, tako da v julijskih in avgustovskih večerih občasno spet zaživi kot nekoč. Njegov sosed odeon, namenjen glasbenim prireditvam, je sicer manjši, a prav tako prikupen.

Ljudje – glavna amanska znamenitost

Dovolj bo kulturnih znamenitosti, saj so se ljudje izkazali za glavno amansko znamenitost … s svojimi nasmehi in neusahljivimi besedami dobrodošlice Welcome to Jordan skoraj na vsakem koraku. Angleščina jim ni španska vas, za nameček so še strašansko prijazni, radovedni in ustrežljivi. Le kdo bi zaprl svojo slaščičarno in te pospremil v želeno prodajalno nekaj ulic naprej? Ali po žgočem soncu krevsal s tabo vrsto stopnic in ti pokazal, kje moraš nadaljevati pot? Leta 1948, ko je nastala država Izrael, so Aman preplavili Palestinci in v dveh tednih se je število prebivalcev podvojilo. Mesto še vedno ostaja zatočišče palestinskih beguncev, ki se hitro razgovorijo o svoji grenki zgodovinski usodi in upanju v svetlejši palestinski jutri. Na amanskih ulicah se varnega počutiš tudi zvečer, ko med iskanjem fotogenične točke za osvetljeno ovekovečenje jordanske prestolnice po srečnem naključju zaideš na petkovo tržnico na prostem. Stojnice, med katerimi se vije kača premožnejših Amančanov, se šibijo pod težo unikatnih stvaritev, kiča in starih knjig, umetniki rišejo in slikajo, nosnice napadajo vonjave pečenih dobrot in koncert na koncu ulice pod mogočno krošnjo poteši rockersko strast.

Koristne informacije Država: Jordanija Glavno mesto: Aman Uradni jezik: arabski Verstvo: Prevladuje islam (92 %). Valuta: jordanski dinar (1 EUR = 0,93 JOD) Vizum: Za državljane Slovenije je potreben, za bivanje do 30 dni ga je mogoče dobiti ob vstopu v državo. Kdaj na pot: Od marca do maja ali od septembra do novembra. Zdravstveno opozorilo: Pogojno obvezno cepljenje proti rumeni mrzlici in priporočljivo cepljenje proti hepatitisu A in B.

Ne spreglejte