Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
25. 3. 2010,
8.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 25. 3. 2010, 8.41

8 let, 7 mesecev

Predporočna pogodba - da ali ne?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ste srečno zaljubljeni? Ste romantična duša? Verjamete v večno ljubezen? In v "skupaj, dokler naju smrt ne loči"?

No, če ste prvo, drugo ali tretje, ali če so vaši odgovori na vsa kratka, zgoraj postavljena vprašanja DA, potem za vas verjetno tema tega članka ne bo ravno zanimiva in privlačna. Prej nasprotno. Če boste brali dalje, boste verjetno zgroženi nad dejstvom, da obstaja institut t.i. predporočne pogodbe, namenjen vsem tistim, ki bi radi pred vstopom v zakon s svojim najdražjim ali pa najdražjo razjasnili/opredelili še kakšne malenkosti (ali pa tudi ne) o svojem in njegovem/ njenem premoženju pred vstopom v veliki finale: poroko. Kako neromantična in neprivlačna ideja, boste verjetno pomislili … Da nekomu, ki ga imaš rad, pod nos pomoliš kos papirja z besedami: "Ej, res te imam rad/a, ampak vseeno bi rad/a, da se točno ve, kaj je moje in kaj je tvoje, še preden se bova poročila in živela srečno do konca najinih dni – ali pa (kar nam predporočna pogodba daje slutiti – dvom v srečen konec) do najine ločitve. Brez zamere, prosim."

Poroka kot pogodba?

Saj če smo dovolj pošteni, kaj pa je poroka drugega, kot pogodba dveh sodelujočih v filmu, ki se imenuje življenje v dvoje. Dva glavna igralca, scenarij še neznan, a piše se sproti in težko je reči, ali se bo vsebinsko nagibal k burleski, romantični komediji ali pa melodrami. Ali pa tragediji? Scenarij je odvisen od dveh ključnih igralcev in mogoče je dobro, da se štartna pozicija definira že v predfilmu – v predporočni pogodbi. Zato bo mogoče tudi manj zapletov v glavnem filmu ali pa do zapletov sploh ne bo prišlo, če ključna igralca, ali pa vsaj eden od njiju, že pri predporočni pogodbi spoznata, da srce in razum ne gresta skupaj. Ali pač? Ali pa je to mogoče celo zmagovalna kombinacija za dober scenarij zakonskega življenja – razum in srce – in bo mogoče tudi zato življenje v dvoje bolj usklajeno, realno, brez velikih pričakovanj in, v primeru ločitve, konec manj težaven.

Zakonodaja pravi ...

Za vse tiste, ki jim je predporočna pogodba nesmiselna in tudi za vse tiste, ki sem ji zdi modra in racionalna poteza (ali pa preveč radi gledajo ameriške filme), pa tale pomembna informacija: naša zakonodaja (naš pravni red) je napisana tako, da predporočne pogodbe pravzaprav sploh ne potrebujete! Super, kaj? En zaplet ali več prepirov manj. Ker imamo zakonodajo, ki določa, da vse premoženje, ki ga imate pred poroko, ostane vaše tudi potem, ko se poročite. In če se boste slučajno – ampak res slučajno in upajmo, da se nikoli ne boste – ločili, vaše premoženje ni predmet delitve. Ostane vaše. Npr. če imate hišo na morju, brez strahu, hiša je vaša tudi po ločitvi (zdaj ne bomo zapletali zgodbe s tem, kaj se zgodi, če začne vaša bodoča bivša žena trditi, da je v času zakona vložila lepe denarce za obnovo te hiše ... no, potem se vse skupaj zaplete, ampak kot rečeno, ne bomo komplicirali).

Druga zgodba je premoženje, ki ga boste teoretično ustvarili skupaj v zakonu. To je tako imenovano skupno premoženje zakoncev, ki se v ločitvenem postopku deli po navadi na polovico. Po navadi. No, vse skupaj je jasno določeno v Zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (kaj je skupno premoženje zakoncev in kaj je posebno premoženje zakonca), kjer predporočna pogodba ni omenjena, je pa predvidena v novem Družinskem zakoniku (ki bo nasledil sedanji Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih in ki se pripravlja že zelo dolgo), ki je še pred sprejetjem v Državnem zboru dvignil veliko medijskega in političnega prahu (a ne zaradi uvajanja instituta predporočne pogodbe v slovensko zakonodajo).

Skratka, za vse tiste, ki razmišljate o predporočni pogodbi in za vse tiste, ki ne razmišljate o njej, vsak ima svoj prav in vse je stvar debate in dobrih razlogov za ali proti. A le-te morate definirati sami.

Ne spreglejte