Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 7. 2013,
12.52

Osveženo pred

6 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

LEGO Avtenta robot

Sreda, 10. 7. 2013, 12.52

6 let, 2 meseca

Med nadobudnimi malimi LEGO mojstri (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Obiskali smo drugo v nizu poletnih delavnic, na katerih otroci izdelujejo in programirajo robote LEGO mindstorms, se ob tem neizmerno zabavajo in tudi ogromno naučijo.

Delavnice, ki jih pripravlja podjetje Avtenta v sodelovanju s Hišo eksperimentov iz Nove Gorice, so namenjene otrokom od 7. do 14. leta, a so ti okvirji kar prilagodljivi. Najmlajša udeleženca delavnice, ki je bila ta teden, sta imela namreč le pet let in pol. Otroci so sicer razdeljeni v dve skupini po 10, v eni so mlajši, približno od 7. do 10. leta, v drugi pa od 11. do 14. leta.

Skupini imata različno zahtevne naloge, ki jih izpolnjujejo s kompleti LEGO mindstorms in wedo. Ti omogočajo izdelavo in programiranje inteligentnih robotov za kopico različnih namenov. Opremiti jih je mogoče s senzorji, ki nadzorujejo motorje in se odzivajo na svetlobo, zvok, dotik, itd., kar dodatno poveča možnosti za kreativno udejstvovanje.

Mlajši otroci so nam tako pokazali vratarje, ti svoj gol branijo pred papirnatimi žogicami, ki jih otroci frcajo proti njim. Starejši udeleženci pa so se lotili zahtevnejših robotov, ki so jih lahko priredili po svoje. Tako smo videli na primer ventilator, ki ga prižgemo s pritiskom na gumb, robota škorpijona, ki "piči" predmet, ki se mu približa, robota, ki je s kleščami lovil plastični lonček, robota, ki ga upravljamo z mobilnim telefonom, in robota, ki je zaigral pesmico Ringa raja.

Delavnice so oblikovane tako, da otroke najprej seznanijo z osnovami senzorjev in tudi kompleksnejšimi nastavitvami robotov. Nato jih skozi igro spodbujajo, da sami sestavijo in programirajo robota ter stopnjujejo kompleksnost izdelka z dodajanjem večjega števila senzorjev. Med "resnim" delom pa je seveda tudi čas za zabavo, gledajo videe o kockah LEGO ali pa se z novogoriško Hišo eksperimentov lotevajo raznih poskusov.

Otroci se skozi igro učijo tako osnovnih kot bolj naprednih tehnoloških znanj, naučijo pa se tudi skupinskega dela. "Pomembno je, da ta področja spodbujamo in združujemo od mladih nog, saj so ključna za uspeh projektov vseh velikosti," je pojasnila vodja Avtentinega izobraževalnega centra Jasna Rajković. Zaradi znanj in veščin, ki jih pridobimo na ta način, pa se menda za tovrstno izobraževanje odločajo tudi odrasli, na primer menedžerji.

Kot je povedala Alja Mihevc iz Avtente, je zanimanje za delavnice ogromno. Pravzaprav so zapolnili že vse skupine, razmišljajo pa, da bi jih organizirali še kdaj, morda tudi med šolskim letom, saj je odziv tako otrok kot staršev enkraten.

Ne spreglejte