Četrtek, 23. 6. 2011, 11.43
9 let
Zmotna prepričanja o barvanju las

Res je, da se rdeča barva najbolj izpira, da barvani lasje zahtevajo posebno nego (redna uporaba balzama in maske) in da si lahko lase razbarvate (kar frizerji storijo tako redko, kot si večina od nas privošči drastično spremembo pričeske). Po drugi strani pa je veliko prepričanj o barvanju las napačnih. Takšne in drugačne mite smo razbijali s priznanim vrhunskim stilistom Nejcem Primarjem iz frizerskega salona Imperial Hair.
Mit št. 1: Barve iz drogerije so enako kakovostne kot tiste, s katerimi me pobarva frizer.
Mnenje strokovnjaka: Ni res. Barve, s katerimi nas pobarva frizer vsebujejo manj škodljivih kemikalij, a so barve hkrati bolj kakovostne in prekrivnejše. Velikokrat se tudi zgodi, da prelivi, ki jih prodajajo v trgovini, vsebujejo kar 6-odstotni hidrogen. Tolikšna koncentracija hidrogena je previsoka in to ni preliv. Ta naj bi vseboval 1,9- ali maksimalno 4-odstotni hidrogen. Zaradi množične proizvodnje se lahko zgodi, da pigmenti niso vedno zmešani v enakem razmerju. Tako lahko nekdo, ki vseskozi kupuje isto barvo, vsakič dobi drug odtenek. Pri frizerju se vam to zelo težko zgodi, saj je količina proizvodnje barv toliko manjša, razmerje pigmentov pa natančno določeno. Sicer bodo "frizerske barve" potrebovale nekaj minut več, da se bodo prijele, a bodo zato lase tudi veliko manj poškodovale in hkrati držale dlje časa.
Mit št. 2: Hidrogen v barvi bo uničil moje lase.
Mnenje strokovnjaka: Tudi to ni res. Hidrogen je samo razvijalec barve, ki skrajša čas, ko se barva prime na lase. Prav tako poskrbi, da pigmenti lažje prodrejo v sredico posameznega lasu, saj ga hidrogen odpre. Lase dejansko poškodujemo, če barva vsebuje visoko koncentracijo amoniaka. Med barve, ki vsebujejo veliko amoniaka, spadajo prav tiste, ki jih v trgovini kupimo po nižji ceni. Zmotno je tudi prepričanje, da bo barva z več amoniaka držala dlje, saj tovrstna barva las nazaj ne zapre v celoti, zato pigment lažje uhaja.
Mit št. 3: Ko se odpravim na barvanje las k frizerju, je dobro, da so mastni.
Mnenje strokovnjaka: Ta trditev drži samo deloma. Ni treba, da so lasje, ko pridemo na barvanje, sveže umiti, prav tako pa ne smejo biti premastni, saj bi v tem primeru loj na lasišču podaljšal proces odpiranja las in prodiranja pigmentov. V zadnjem primeru bi se frizer zagotovo odločil, da je pred barvanjem lase treba umiti. Po drugi strani pa je pri barvanju las na zelo svetle in živo rdeče odtenke celo priporočljivo, da so lasje sveže umiti, saj se bo že omenjeni proces skrajšal.
Mit št. 4: Lasje, ki so pobarvani, se bolj mastijo.
Mnenje strokovnjaka: Jaz bi rekel, da drži ravno obratno. In to še posebej velja za svetle odtenke. Barva lase nekoliko izsuši in nekaj loja tako lasje vpijejo.
Mit št. 5:Črna barva najbolj poškoduje lase.
Mnenje strokovnjaka: Ne drži. Črna barva vsebuje le največ različnih pigmentov.
Mit št. 6: Skodrani lasje se pri barvanju bolj poškodujejo kot ravni.
Mnenje strokovnjaka: Če so lasje valoviti, jih barvanje ne bo poškodovalo bolj kot na primer ravne. Bolj skodrani lasje pa bodo po barvanju postali le bolj suhi, zato je priporočljivo, da pri tej vrsti las frizer namesto barve uporabi preliv, ki ne prodre tako globoko v lase, ampak okrog njega naredi ovoj, ki preprečuje dodatno izsušitev.
Mit št. 7:Preden gremo na dopust, se ni priporočljivo barvati.
Mnenje strokovnjaka: To je čisti mit. Vprašanje je le, ali želite biti tudi na dopustu urejeni in brez narastka ali ne. Opozoril pa bi, da dopust lahko pride zelo prav, če bi radi svoj odtenek las zamenjali za svetlejšega. V tem primeru se pred odhodom na dopust ne barvajte. Ker bo voda barvo dobro sprala, sonce pa jo bo še dodatno pobledelo, boste po dopustu lažje prešli na svetlejši odtenek. Po drugi strani pa si, v kolikor ne želite imeti las še svetlejših, pred dopustom lase nekoliko potemnite.
Mit št. 8: Če si bomo celo življenje barvali lase, bomo kmalu ostali brez njih.
Mnenje strokovnjaka: Še nikogar nisem srečal, ki bi zaradi (pravilnega) barvanja ostal plešast. Lasje so roževina in neprestano rastejo. Na izgubo las veliko bolj vplivajo hormoni in bolezenska stanja. Nad izgubo las tožijo tudi nosečnice, saj jim otrok pobere večino hranilnih snovi. Po porodu tako lasje potrebujejo vsaj dve leti, da si spet opomorejo.
Mit št. 9: V nosečnosti si ne smemo barvati las.
Mnenje strokovnjaka: Ne gre za to, da si jih ne bi smeli, ker bi škodilo otroku. Edina težava, ki se lahko pojavi, je ta, da hormonske spremembe v telesu vplivajo na barvni odtenek. Obstaja verjetnost, da zaradi nosečnosti barva prime drugače (svetlejše ali temnejše), čeprav se ženska neprestano barva z isto barvo.
Mit št. 10: Barvane lase moramo striči pogosteje.
Mnenje strokovnjaka: Vse vrste las moramo redno striči in barvani niso nobena izjema.