Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
23. 8. 2009,
11.19

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 23. 8. 2009, 11.19

9 let

Za naziv lepotne kraljice tudi pod nož

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na Bahamih bo potekal finale 58. izbora za naslov Miss Universe, ki se ga udeležujejo predstavnice 84 držav. Strokovnjaki ocenjujejo, da se je kar 30 % udeleženk tekmovanja podvrglo lepotnim posegom.

Kakšna je bila videti današnja zmagovalka pred nekaj meseci? Bo enako kot danes izgledala tudi prihodnje leto, ko bo svoji naslednici predala nekaj milijonov dolarjev vredni naslov?

"Lepotne operacije zaželene" Vir, ki je blizu lastniku tekmovanja za Miss Universe Donaldu Trampu, je povedal, da lepotne operacije tekmovalkam niso le dovoljene, temveč so s strani organizatorja tudi zaželene. "V večini držav je lepotna kraljica od trenutka, ko je izbrana, pa do glavnega tekmovanja, podvržena nadzoru in lepotilnemu programu, v katerem je izbranka popolnoma preobražena."

Kar nekaj lepotnih kraljic iz ZDA se je podvrglo lepotnim operacijam ne, da bi o svoji nameri obvestile organizatorja tekmovanja. "Dekleta najdejo najrazličnejše izgovore, da se za nekaj dni izognejo nadzoru in se operirajo celo po zmagi na državnem tekmovanju. Ne razumem, čemu bi spreminjal formulo, če si zmagal? Odgovornost naslova dekletom zmeša glavo," dodaja vir.

"Omejitve glede kirurgije ne obstajajo" Glede na podatke, ki so objavljeni na uradni spletni strani tekmovanja, se lahko lepotice v nameri po dosegi krone podvržejo najrazličnejšim kirurškim posegom. "Ne glede na to, da tekmovalke odvračamo od spreminjanja njihovega naravnega videza, omejitve glede kozmetične kirurgije ne obstajajo – pravzaprav je takšno pravilo nemogoče vsiliti." "Zato kot organizatorji od leta 1990 tekmovalkam dovoljujemo uporabo lepotnih vsadkov vseh vrst s ciljem, da jih odvrnemo od trajnega spreminjanja naravnega videza," še piše na uradni spletni strani organizatorja.

"Posegov se posluži 30 odstotkov tekmovalk" Keith Lewis, ki upravlja tekmovanje za Miss Kalifonije ZDA in, ki je članica žirij najrazličnejših lepotnih tekmovanjih že 15 let, ocenjuje, da se vsaj 15 odstotkov udeleženk tekmovanja za Miss ZDA v želji po dosegu čim višje uvrstitve podvrže plastični operaciji prsi ali nosu. Lewisova trdi, da so statistike verjetno nekaj višje na tekmovanju za Miss Universe. Tu naj bi se po njenem lepotnih posegov poslužilo približno 30 odstotkov tekmovalk. Lewisova še meni, da se tovrstnih operacij posluži tudi približno 10 odstotkov tekmovalk najstniških lepotnih tekmovanj.

Azijke si operirajo veke Med predstavnicami azijskih držav se je pojavil tudi trend, da si lepotice v želji po bolj "zahodnjaškem" videzu dajo operirati veke, opozarja strokovnjak. "Če pozorno pogledate tekmovalke iz zadnjih nekaj let - zmagovalke ali pa vsaj udeleženke tekmovanja - nimajo klasičnega japonskega ali kitajskega videza. Vse imajo hibriden videz," pravi Bruce Chau, plastični kirurg iz Detroita, ki je specializiran za operacije vek, ki so med Azijkami vse pogostejše. "Ne gre za 'zahodnjaški' videz, ampak za amer-azijski in evro-azijski videz. Tega si očitno Azijke želijo," dodaja Chau.

Vzdrževanje postave - bitka za sebe Vzdrževanje postave, pa naj si bo naravno ali umetno pridobljene, je bitka za sebe. "Po tekmovanju smo vse pridobile teže, to je nekaj povsem običajnega," je dejala predstavnica ZDA za Miss Universe leta 1997 Brook Lee. "Stopnjo telesne teže, ki jo dekleta dosežejo na tekmovanju, je kasneje skoraj nemogoče zadržati, saj kandidatke v pripravljalnem času trdo garajo in pazijo na vsako zaužito jed. Ko zmagaš, pa veliko potuješ, zato ti zmanjka časa za redno vadbo," dodaja Leejeva.

Navkljub temu, da je Donald Trump zmagovalko tekmovanja Miss Universe 2004 Jennifer Hawkins označil za "najboljšo in najlepšo kraljico vseh časov," pa je avstralska lepotica priznala, da ji je za časa nošnje lepotnega naziva velik problem predstavljalo nabiranje kilogramov. "Res je težko obdržati zdrav način življenja," je takrat potarnala Hawkinsova. "Začela sem pridobivati težo. Vedela sem, da jo bom prej kot slej – temu se le težko izogneš. Kot mis moraš jesti veliko raznolikih jedi, saj včasih ni kulturno, če jed zavrneš. Na poti je tudi težko redno vaditi, medtem ko je prehrana, ki jo zaužiješ na letalih, ubijalka za vzdrževanje teže," dodaja.

"Stroj za žretje" Miss Universe 2006 Zuleyko Rivero so ostro kritizirali v Puerto Ricu, ker naj bi bila "predebela" za časa njenega vladanja. Na račun teže se je prav tako vsul plaz kritik na zmagovalko iz leta 1996 Alicio Machado iz Venezuele. Machadovi naj bi organizatorji celo zagrozili, da ji bodo odvzeli lento in jo podelili prvi spremljevalki, če ne bo izgubila kilogramov.

Potem, ko so ji določili strogo shujševalno dieto in več telesne vadbe, so ji dovolili obdržati naslov. Kakor koli že, njen ne preveč simpatični šef Trump je o njej v medijih še vedno govoril kot o "stroju za žretje" in vztrajal pri tem, da morajo nosilke lepotne lente "ostati v odličnem fizičnem stanju," piše na svojih spletnih straneh ameriška televizija Fox.

Ne spreglejte