Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
20. 11. 2009,
8.02

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 20. 11. 2009, 8.02

9 let, 2 meseca

Retrospektiva fotografa F.C. Gundlacha

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Največja retrospektiva 83-letnega modnega fotografa Franza Christiana Gundlacha bo od danes do 14. marca 2010 na ogled v berlinskem razstavišču Martin Gropius Bau.

Opus najbolj pomembnega modnega fotografa nekdanje Zahodne Nemčije bo dokumentiralo več kot 350 fotografij. 83-letni fotograf je od sredine 50-ih let do leta 1990 delal za največje ilustrirane in modne revije. Za vedno ovekovečil Romy Schneider F.C. Gundlach je za vedno ovekovečil Romy Schneider, ko ji je bilo 23 let, brez make-upa. "Fotografiranje je trajalo ves dan," se spominja fotograf. "Njena celotna usoda se že zrcali v teh fotografijah," je med drugim povedal.

Pozirali so mu Horst Buchholz, Maria Schell, Sonja Ziemann, Curd Jürgens Pred njegovim objektivom so v 50-ih in 60-ih letih stali tudi Horst Buchholz, Maria Schell, Sonja Ziemann, Curd Jürgens. Ujel jih je na bleščečih filmskih zabavah v Münchnu in Berlinu, a tudi izven dvoran in brez slavnostnih oblačil.

"Modna fotografija mora nositi tudi modno informacijo" "Zame je bilo vedno najbolj pomembno, da je modna fotografija nosila tudi modno informacijo," je povedal Gundlach in svoje delo zoperstavil pogosto "preseksističnim" in "preinsceniranim" posnetkom njegovih naslednikov. "Pomembno mi je bilo tudi, da sem v fotografije vklopil impulze iz sveta umetnosti." Gundlachove stilistično zreducirane in avantgardistično jasno komponirane fotografije so tako same postale umetniški izdelek.

Manekenke so mu pozirale pred svetovnimi znamenitostmi Gundlach je manekene postavljal pred znamenitosti Berlina (Siegessäule, Gedächtniskirche) in piramide v Gizi ter je pri tem vedno znova zajel arhitekturne linije in forme, ki so se zrcalile v predstavljeni modi in pozah modelov. Za oblačila, ki so nastala po navdihu umetniške smeri pop art, je pozneje dal zgraditi kulise, ki jih je navdihnila ta umetnost. Pariz, New York, Egipt, Maroko so bili kraji, kjer je Gundlach fotografiral najpogosteje.

Predstavljeno bo tudi delo za revije Film und Frau in Brigitte Prvič bo tokrat predstavljeno Gundlachovo delo za revije Film und Frau (1951-1966) in Brigitte (1963-1986). Eden od razstavnih zidov bo povsem prelepljen z njegovimi naslovnicami, ki jih je za Brigitte naredil v dobrih dveh desetletjih. "Duplerice" iz ilustriranih revij bo mogoče primerjati z izvirnimi posnetki.

Mesti Berlin in Pariz Gundlachov najpomembnejši delovni prostor Posebej dragoceni so Gundlachovi posnetki, narejeni v Berlinu, kajti z zgodovinskim pomenom mednarodne prestolnice mode je bilo mesto zanj, poleg Pariza, najpomembnejši delovni prostor, motiv in navdih. Fotograf Berlin danes spet vidi kot mesto z veliko prihodnostjo na področju mode.

"Ne gre zgolj za modo, temveč tudi za mesto samo. Tudi mesta v določenih obdobjih beležijo konjunkturo. Najprej Pariz, nato London, pa potem New York - zdaj je na vrsti Berlin." Kaj pa sam fotograf da na modo? Odgovor se glasi: "Udobna mora biti in takoj 'pasati'."

Na ogled bodo tudi reportaže s potovanj Poleg modnih fotografij in fotografskih portretov zvezdnikov bodo na razstavi razgrnjeni tudi drugi obrazi F.C. Gundlacha, med njimi reportaže s potovanj po Kambodži, Tajskem, Argentini, Japonskem in Braziliji.

Ne spreglejte