Ponedeljek, 30. 7. 2012, 18.05
9 let
Pleksimanija: ko se v nakitu združita urbano in etno

Vse se je začelo z rezalnim strojem za pleksi steklo, ki ga ima v domačem podjetju Anjin oče. "Ponavadi je tako, da se vse začne z željo, nato pa raziskuješ, kako bi jo uresničil. Pri nas pa je bilo ravno obratno," naš pogovor začne Mito Mihelič, ki skupaj s sestro Vanjo Mihelič in z Anjo Šerc tvori oblikovalski trio Pleksimanija. Stroj je dal možnost, ki so jo zagrabili. Vanja in Mito sta zrisala nekaj skic, Anja je doma izrezala poskusne izdelke, te pa so najprej razdelili med prijatelje … In potem? "Ugotovili smo, da imamo prijateljev zelo veliko, zadeva se je začela razvijati in odločili smo se, da poskusimo tudi s prodajo."
Glede na to, da je Vanja arhitektka, Mito oblikovalec in Anja aktivna v nevladnem sektorju, je zanimivo, da so se našli ravno pri nakitu. Razlog pa je pravzaprav preprost, saj, kot pravi Mito, ustvarjajo nakit majhnih dimenzij iz razmeroma poceni materiala. "Če se zmotiš, stran vržeš nekaj malega, pa tudi najlažje ga preizkusiš, nekomu podariš in ugotoviš, ali deluje ali ne," pove fant med dekletoma, ki se mu še zdaj, po treh letih obstoja Pleksimanije, zdi nenavadno, da oblikuje ravno nakit.
Anja, ki v Pleksimaniji skrbi za tehnično plat nastajanja izdelkov, je Vanjin in Mitov tihi kritik. Morda je ravno zato ona tista, ki na obe liniji gleda z drugega zornega kota. "Ko sem v embalažo zlagala izdelke, sem opazila, da se liniji prav nič ne tepeta med sabo, temveč se prelivata, saj imata isti nosilec – pleksi," razlaga. "Lepo se mi zdi, da to pripoved tkemo skupaj, saj lahko Vanja in Mito ponudita toliko lepih stvari, da mi pomoč pri uresničevanju njunih idej pomeni veliko."
Pri prodaji svojih izdelkov trojica stavi na stik z ljudmi in tudi zato v zadnjem obdobju s pridom izkorišča umetniške sejme, ki skoraj vsak konec tedna mestne vogale spremenijo v tržnico unikatnih stvaritev. "Ne glede na to, kako nam je v navadi nerganje nad Slovenijo, se ne zavedamo povsem, kaj nam Ljubljana pravzaprav ponuja," razlaga Mito. "Prav zaradi majhnosti smo oblikovalci tudi bolj dostopni in imamo živ stik z ljudmi ter jim tako lahko osebno razložimo ozadje naših izdelkov, jim svetujemo in podobno." Menijo, da so v tujini razmere drugačne in da je v večjem mestu prodaja precej bolj brezimna, oblikovalec pa nima toliko stika s kupci, tudi odzivov ne. "Neposreden stik z ljudmi nam daje zadoščenje, njihovo navdušenje in odzivi pa navdih za nadaljnje delo," se strinjata Vanja in Anja.
Tudi zato so svoj nakit že združili tudi z drugimi ustvarjalci, s Fensišmensi, znamko modnih dodatkov Ane Hribar, pri kolekciji torbic in denarnic ter z Ifigenijo Simonović, s katero so na knjižnem sejmu predstavili skupno linijo poslikanega nakita. Jih pa v prihodnosti vsekakor mikajo dodatki za dom in, čeprav so omejeni s tehnično izvedljivostjo, tudi pohištvo.