Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
14. 3. 2012,
7.27

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 14. 3. 2012, 7.27

8 let, 9 mesecev

PRELISTANO: Narobe: Šola narobe sveta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Eduardo Galeano, pronicljiv urugvajski pisatelj in novinar, v učbeniku narobe sveta kritično pogleda v oči resnici kapitalistične družbe, ki se utaplja v živem pesku pozabljenih človeških vrednot.

Avtor: Eduardo Galeano Prevajalca: Gašper Kralj in Tina Malič Založba: Sanje, 2012 Cena: 29,95 €

Šola narobe sveta je do zadnje krvoločne podrobnosti izpopolnjena življenjska univerza, v kateri se svinec nauči plavati in plutovina potapljati, kače se naučijo leteti in oblaki plaziti po tleh, kot razloži avtor. Eduardo Galeano v knjižno obliko postavi študijski program največje izobraževalne ustanove na svetu, ki vključuje Šolo narobe sveta, Katedro za strah, Seminar iz etike, Magistrski študij iz nekaznovanja, Pedagogiko samote in Kontrašolo, kot z dobršno mero ironije sijejo naslovi posameznih poglavij knjige.

Prekaljen urugvajski pisec stran za stranjo zadeva žebljico na glavico, medtem ko zgodovinsko utemeljuje stanje današnje družbe, ki je zašla z zdrave poti, in niza aktualne podatke raziskav, anket in novinarskih prispevkov z vsega sveta. Šokantne informacije sproti podkrepi s primeri, zgovornejšimi od tisoč besed, ob koncu vsakega poglavja pa pripiše še vire, da bralec ne podvomi o njegovi verodostojnosti.

V knjigi oziroma učbeniku narobe sveta svoj prostor pod soncem najdejo manipulacija z informacijami v medijih in politiki, zaporniško odraščanje bogatih otrok in beda izgubljenih otroštev z ulice, trgovanje z orožjem in življenji, izkoriščanje delovne sile, rasna in spolna diskriminacija, neenake možnosti in stigmatizacija na osnovi narodnostnega izvora in družbenega statusa, politične vojne, zločini proti naravi, ideološka nadvlada televizije …

Galeanov slog pisanja je informacijsko zgoščen. Njegov jezik je sočen, kot da bi ugriznil v lubenico, resda gnilo ob vseh popisanih dejstvih, in slikovit, tako da že besede rišejo šokantne podobe pred bralčevimi očmi. Njegovo pisanje je – resnici na ljubo! – na trenutke strašljivo, a poglejmo resnici v oči: strašljiv je oziroma še strašljivejši postaja svet, v katerem živimo. To podobo izpopolnjujejo ilustracije mehiškega umetnika Joséja Guadalupeja Posade ter mozaik zgodb in razmišljanj v okvirčkih, ki pletejo svojstveno podobo o družbi, ki z lučjo v rokah tava v temi.

Ne spreglejte