Petek, 15. 6. 2012, 16.00
7 let, 4 mesece
Matija Podhraški: Tehnika in literarno ustvarjanje nista nezdružljiva
Podhraški je imel v ognju pet želez, s katerimi se je med več kot 1200 prispelimi pesmimi brž ujel na trnek zanimanja komisije, ki je njegov Sonet VIII okronala za nespornega zmagovalca natečaja: "Avtorjev jezik je izrazito sodoben, brez drobca patine, s čimer ga lahko postavimo ob bok Milanu Jesihu, glede nadgrajevanja sonetne oblike pa ob bok Borisu A. Novaku. A bolj kot to je pomembno, da iz pesmi sije prepričljiv in izviren pesniški glas."
Mladi pesnik priznava, da mu je poleg dveh izstopajočih sonetov izmed petih na natečaj poslanih pesmi bolj pri srcu katera od preostale trojice, ker so novejše, hkrati pa se mu – ker niso toliko obremenjene s formo – zdijo iskrenejše. Tudi Sonet VIII je iskreno ubesedeno doživetje, ki ga je mladi pesnik v verze zlil pred dvema letoma, po izletu v gore, ko se je korak čez noč ustavil v "zelo aluminijastem" Zavetišču pod Špičkom. Iz pesniške mojstrovine veje tudi srž Matijeve poezije – človek v povezavi z naravo: "Vtise, ki jih v meni spodbudi narava, poskušam zapisati. Opazovanje me večkrat pripelje do asociacij in sproži tok mojih misli. Ne osredotočam se na ljudi, bolj na neživo okolico."
"Razen s sonetom se z drugimi ustaljenimi formami še nisem ukvarjal, preostale bolj proste pesmi so strniševske forme – tri kitice po štiri verze. Gregor Strniša mi je zelo pri srcu, od naših pesnikov verjetno najbolj," gorenjski pesnik postavi na piedestal svojega Poeta, ki mu v prozi ob bok stopa Umberto Eco.
Morda nas kdaj preseneti tudi v dramatiki. Na AGRFT-jevem scenarističnem natečaju za Grossmannovo nagrado 2011 je namreč dosegel posebno omembo za scenarij za kratki film Trojica, ki govori o fantu, ki študira za duhovnika, pa mu posvetna ljubezen zmeša štrene.
"Inženirji se ukvarjamo s stvarmi, ki so že znane, in jih poskušamo spraviti v neko uporabno obliko, ne moremo pa odkrivati povsem novih zakonov oziroma mehanizmov znotraj narave," poudari sogovornik, ki z literarnim ustvarjanjem vzorno skrbi za rekreacijo obeh možganskih polovic. V tem sploh ni osamljen primer, saj menda presenetljivo število elektrotehnikov – resda bolj v zavetju zasebnosti – zlaga stihe. "Morda je elektrotehnika vseeno malo bolj 'filozofska' od katere druge inženirske panoge – navsezadnje se ukvarja s pojavi, ki so prostim očem večinoma nevidni in zahtevajo malo drugačen miselni pristop, iz katerega se potem mogoče lahko rodi tudi bolj pesniški pogled na svet."