Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Petek,
6. 6. 2014,
11.20

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 6. 2014, 11.20

9 let, 2 meseca

Kubrick je svojo kariero začel kot fotograf

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Eden od najpomembnejših režiserjev prejšnjega stoletja je svojo kariero začel kot fotograf. S tem se je ukvarjal od 16. leta, objavljal je v reviji Look. Na Dunaju je razstava njegovih fotografij.

V dunajskem razstavišču Kunstforum je na ogled fotografska razstava Eyes Wide Open – Stanley Kubrick kot fotograf. Režiser, znan po filmih Odiseja, Peklenska pomaranča, Široko zaprte oči in drugih, je svojo kariero začel kot fotograf.

Fotografski aparat je resno prijel v roke že pri 16 letih, ko je aprila leta 1945 posnel starejšo prodajalko časopisov, kako si pred časopisi z naslovom "Roosevelt je mrtev!" z rokami prekriva obraz. Posnetek so objavili v nekaj newyorških časopisih, prodal pa jo je tudi reviji Look. Ta je bila vstopnica za njegovo nadaljnje sodelovanje z revijo.

Po srednji šoli je Kubrick med letoma 1946 in 1950 redno sodeloval z revijo Look. V tem obdobju je nastalo okoli 27 tisoč fotografij, približno tisoč med njimi, povezanih predvsem z življenjem v New Yorku, so objavili. Delo fotografa je takrat še bodočemu režiserju omogočilo izživeti strast do vizualnega pripovedovanja zgodb. Pot do filma je tako bila po svoje logična, s tem se je prvič spoprijel leta 1951, ko je posnel dokumentarni film Day of the Fight. Zgodbo o bokserju Walterju Cartierju, ki ga je pred tem že fotografiral za Look.

Fotografije, ki so nastale za omenjeno revijo, so prikazane na razstavi, številne med njimi je mogoče v javnosti videti prvič. Na njih so med drugim loščilec čevljev z newyorških ulic, podobe cirkusa na turneji in portreti mlade igralke Betsy von Fürstenberg. Na Kubrickovih fotografijah je mogoče spremljati njegovo narativno moč in psihološke študije, človeka je postavljal v središče. Dokumentiral je tudi ameriški vsakdanjik v velikem jabolku v obdobju, ko se je Evropa dvigovala iz ruševin in prahu, New York pa je postajal nova prestolnica sveta. Skozi objektiv je ujel spektakel metropole, od posameznih zgodb do posnetkov v velikem planu, v katere je zajel vedute velemesta.

V primerjavi s Kubrickovimi filmi, ti so doživeli že veliko analiz, z njegovimi fotografijami ni tako. To vrzel zapolnjuje katalog, izdan ob razstavi, ki postavlja temelje za preučevanje avtorjevega fotografskega dela. Na postavitvi so tudi nekatere od izdaj revije Look, kjer je mogoče videti objavljene Kubricke fotografske eseje.

"Nikoli ne snemam, česar ne želim" Kubrick, ki velja za enega od najpomembnejši režiserjev 20. stoletja, slovi po svoji izvrstnosti pripovedovanja zgodb. Na vprašanja, kakšna je njegova delovna metoda, je običajno podal preprost odgovor: "Nikoli ne snemam, česar ne želim." Njegova dela zaznamuje brezčasnost, ki je tudi razlog za uspeh njegovih filmov.

Kot režiser je svoj prvi celovečerni film Strah in poželenje predstavil leta 1953, uveljavil pa se je s filmom Steze slave, v katerem je dramatično prikazal zgodbo o nepravičnosti v francoski vojski med 1. svetovno vojno. Bil je znan po perfekcionizmu, skrbno vodeni kameri in nepristranskem, pogosto tudi ironičnem in pesimističnem pogledu na svet.

Rodil se je v New Yorku leta 1928, umrl je star 71 let.

Razstava je na Dunaju na ogled do 13. julija.

Ne spreglejte