Ponedeljek, 18. 11. 2013, 12.26
6 let, 10 mesecev
Kraja umetnin druga najbolj dobičkonosna kriminalna dejavnost
Britanske organizirane kriminalne združbe se vedno bolj osredotočajo na krajo dragocenih umetnin in starin, s katerimi letno iztržijo 359 milijonov evrov.
Kraja umetnin je tako najbolj dobičkonosno kriminalno dejanje, takoj za preprodajo drog, ugotavljajo britanski policisti, zato za spopad s tovrstnim kriminalom že pripravljajo nove taktike.
Kot opozarja britansko združenje policijskih načelnikov, so tatovi umetnin vedno bolj nasilni, njihove glavne tarče pa so dela, ki so razstavljena v muzejih, knjižnicah, arhivih in zasebnih zbirkah. Posamezna ukradena umetnina je lahko vredna več milijonov evrov, zato dragocene umetnine niso tarča zgolj britanskih, temveč tudi mednarodnih hudodelskih združb.
V Veliki Britaniji letno ukradejo za okoli 359 milijonov evrov umetnin in starin, kar je sicer manj kot zločinci letno zaslužijo s preprodajo drog, a več kot zaslužijo tatovi avtomobilov.
Od leta 1991 do danes je bilo v Veliki Britaniji prijavljenih 60 tisoč kraj in izginotij umetnin, le v redkih primerih pa se te vrnejo lastnikom. Tatovi umetnin so pogosto tudi mednarodne kriminalne združbe, ki ukradene predmete prodajo v tujini.
Britanci bodo ta teden predstavili delovanje nove delovne skupine, ki se bo specializirala za tatvine umetnin, saj so kraje pogosto povezane s pranjem denarja, nasiljem, preprodajo orožja in seveda drogami, zato preprečevanje zahteva kompleksen pristop.