Je v pogovoru za SiOL na vprašanje, kateri je tisti faktor X, ki je njegovo romaneskno e-romanco spravil med knjižne vroče žemljice, odgovoril avstrijski pisatelj in novinar Daniel Glattauer.
Romana Proti severnemu vetru in Vsakih sedem valov, sta povezani zgodbi, ki prikazujeta dopisovanje samskega moškega Lea in poročene ženske Emmi, ki ga imajo nekateri za moderno različico Flaubertove Gospe Bovary. Roman je napisan v elektronskih pismih, ki jih spodbudi tipkarska napaka, zaradi katere se Emmina elektronska pošta znajde v Leovem e-poštnem nabiralniku.
Pisateljski začetki
"Med šestnajstim in dvaindvajsetim letom sem pisal za svojo dušo. Pisal sem pesmi in kratke zgodbe, ki sem jih v enem od dunajskih lokalov večkrat tudi prebiral. Nato sem se lotil študija in se ukvarjal z novinarstvom, pozneje pa se je pisateljska žilica vrnila," se Glattauer spominja svojih začetkov. Štirinajst let je dvakrat tedensko za časopis Der Standard pisal kolumne o vsakodnevnih temah. Trenutno se ukvarja izključno s pisanjem, vendar tudi v novinarskem svetu še ni rekel zadnje besede. V slovenščino sta prevedena dva Glattauerjeva romana, ki smo ju omenili že v uvodu. Pred tem pa je izdal še ljubezenski roman z naslovom Božični pes in roman Darum z zahtevnejšo psihološko vsebino.
Glattauer pravi, da med pisanjem romana Proti severnemu vetru ni razmišljal o nadaljevanju, a so ga k temu spodbudila številna elektronska pisma bralk, ki so bile nad koncem romana razočarane in so glavnima junakoma privoščile srečnejši konec. Med prvim in drugim delom sta minili dve leti in pol. "Nekaj časa sem se pisanja nadaljevanja otepal, a ko je prišel pravi trenutek in sem začutil, da bi knjigo lahko nadaljeval v enakem ritmu in z enako svežino, kot sem napisal prvo, sem to tudi storil." Roman Vsakih sedem valov pa je zagotovo zadnja knjiga v dvodejanki e-romanca.
Elektronsko dopisovanje tudi na odru
Zgodba je zašla tudi na gledališke deske in je trenutno na sporedu na 25 avstrijskih odrih. Po avtorjevih besedah je še posebej priljubljena izvedba na dunajskem Cammerspiele, kjer naj bi bila na sporedu naslednji dve leti in pol. Na vprašanje, kako je lahko taka zgodba "fotogenična" tudi v gledališču, odgovarja, da se je na lastne oči prepričal, da ima tudi tam neko privlačnost in ritem, ki privablja gledalce.
Kaj pa film? Glatauerja je nagovorilo že nekaj producentov, vendar do zdaj še ni bilo pravega scenarija. "Čakam na ponudbo iz Hollywooda," sklene optimistična in doda: "Ideja o filmski različici vsekakor ni izključena."
Sveži projekti
Daniel Glattauer trenutno piše roman, kjer osrednje mesto ponovno zaseda ženska, ki pa nima takšne sreče v ljubezni, kot jo ima Emmi z Leom. Živi na Dunaju in rad potuje, a pravi, da bo pisanje potopisov, ki bodo preplet lokalnih potovanj in osebnih izkušenj, raje prihranil za stara leta.