Pri Mladinski knjigi so izdali knjigo priznanega srbskega psihoterapevta Zorana Milivojevića. Ta je na predstavitvi dejal, da se poklicno ukvarja z mračnjaško oziroma negativno platjo ljubezni.
Milivojević, ki se je predstavil kot strokovnjak za temno plat ljubezni, kar vključuje nesrečne ljubezni, razpadle zakone in otroške travme, je opozoril na razliko med ljubeznijo in predstavo, ki jo ima vsak človek, o tem, kaj naj bi ljubezen bila. Po njegovih besedah je slednja družbeni konstrukt, ki je v zahodni kulturi močno pogojena z mediji.
Napačne predstave nam preprečujejo, da bi ljubili
"Predstavo o tem, kaj naj bi ljubezen bila, si ljudje oblikujemo že zelo zgodaj in mislimo, da vemo, kaj je ljubezen, še preden vemo, kaj je življenje," je dejal Milivojević. Prav te napačne predstave pa nam po njegovih besedah preprečujejo, da bi ljubili in bili ljubljeni. Od druge osebe namreč pričakujemo, da bo izpolnila našo predstavo o ljubezni; in ko je ta ne izpolni, mislimo, da nismo našli prave osebe.
Knjiga razdira mit o ljubezni kot večni zaljubljenosti
Avtor v knjigi obravnava 30 najpogostejših napačnih predstav o ljubezni, od katerih je po njegovem mnenju najbolj nevarna "ljubezen je smisel življenja", tu pa so še druge, denimo "v pravi ljubezni ni konfliktov in jeze", "ljubezen je brezpogojna", "prava ljubezen je stalna sreča", vse pa razdirajo mit o ljubezni kot večni zaljubljenosti.
V zahodnem svetu imamo premalo besed za ljubezen
Prava ljubezen - stran od napačnih predstav - je po Milivojevićevih besedah običajno čutenje z emocionalno vezjo, ki vzpostavlja poseben, kvaliteten odnos med dvema posameznikoma. Ob tem je izpostavil primer para iz primitivnega ljudstva, pri katerem ni niti sledu o kakršnikoli "hollywoodski lepoti", pa ju vendar povezuje ljubezen. Kot je poudaril, imamo v zahodnem svetu premalo besed za ljubezen, ki po njegovem opisuje živo bitje, ki ljubi, in živo bitje, ki je ljubljeno.
K delu dodan tudi slovarček
Sicer se nam na Zahodu "normalno zdi, da se ljudje poročajo zaradi ljubezni. Že 150 let se ljudje poročajo v glavnem zaradi ljubezni, a je hkrati to tudi obdobje najbolj nestabilnih zakonov", je pojasnil psihoterapevt, ki je k delu dodal tudi slovarček. Namen ni bil izumljati novih besed, pač pa bralcu ponuditi jasnost, s katero bo lahko "jasno videl sebe, druge in svet". Tako bo knjiga, v prevodu Nika Neubaerja, pomagala razjasniti določene zmotne predstave o ljubezni. Knjiga je strokovna in ne ponuja lahkega čtiva, a je vseeno namenjena širšemu bralstvu, je še povedal Milivojević.