Ponedeljek,
9. 10. 2017,
18.18

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53

Natisni članek

Natisni članek

buče zdrava prehrana jesen Katja Simić bučna juha The Biggest Loser Slovenija

Ponedeljek, 9. 10. 2017, 18.18

7 let, 2 meseca

Zakaj morate jeseni čim večkrat jesti buče?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53
buča, buče | Foto Pixabay

Foto: Pixabay

Buče, pa naj bodo hokaido, maslene ali muškatne, so zagotovo najbolj vesela sestavina jesenskih jedilnikov. Njihove barve popestrijo naše krožnike, zaradi njihove vsebnosti hranil pa si jih lahko privoščimo brez slabe vesti.

"Meso buč je bogat vir prehranskih vlaknin, zato so tudi odlične za hujšanje oziroma za ljudi, ki pazijo na svojo težo," poudarja dietetičarka Katja Simić, ki nadzoruje tudi prehrano tekmovalcev v novem resničnostnem šovu The Biggest Loser Slovenija

"Buče se lahko brez slabe vesti pogosto znajdejo na naših jedilnikih," zatrjuje dietetičarka Katja Simić. | Foto: Nina Krajnc "Buče se lahko brez slabe vesti pogosto znajdejo na naših jedilnikih," zatrjuje dietetičarka Katja Simić. Foto: Nina Krajnc "Prehranska vlaknina namreč poveča nasitno vrednost živilu, medtem ko je za naše telo nerazgradljiva in zato ne predstavlja vira energije, pomaga pa tudi urejati našo prebavo."

Intenzivna rumena, oranžna in rdeča barva so prednost

Prav tako ne gre zanemariti barve, ki krasi buče. Prav zaradi te so buče, predvsem tiste intenzivno oranžne, bogat vir alfa- in betakarotena. "Karotenoidi so odlični antioksidanti, ki imajo dobrodejne učinke na zdravje, tako da naj se hrana intenzivnih oranžnih, rumenih in rdečkastih barv na naših jedilnikih znajde čim pogosteje. Buče so še dober vir vitaminov in mineralov, kot seveda vsa sveža zelenjava in sadje. Predstavljajo na primer dober vir vitamina C in kalija," še pojasnjuje dietetičarka.

Zaradi teh lastnosti lahko buče brez slabe vesti uživamo pogosto, zdaj, ko so sveže, si jih lahko privoščimo vsak dan. Da pa naša prehrana ne bo enolična, jih pripravimo na različne načine. Privoščite si juhe, rižote, polnjene buče, bučne njoke in pire, pečene bučne krhlje ... "Cvrtju se izognite, lahko pa bučo na primer naribamo in uporabimo v jajčni omleti," priporoča dietetičarka.

Katero vrsto buč izbrati?

Zanimalo nas je tudi, ali je katera vrsta buč bolj priporočljiva kot druga, ne nazadnje jih poznamo kar nekaj vrst, od buč hokaido do maslenk in muškatnih buč. Katja Simić pravi, da uživajte tiste, ki so vam všeč, je pa seveda priporočljivo, da posegate po različnih in s tem popestrite svoj jedilnik.

Za recept za bučno juho kliknite na fotografijo:

bučna juha | Foto: Luka Kotnik Foto: Luka Kotnik

"Katero bučo izbrati, naj bo predvsem odvisno od tega, kaj želimo z njo pripraviti. Pri buči hokaido lahko uživamo tudi njeno lupino, zato jo izberemo, če želimo na primer pripraviti polnjeno bučo z ajdovo kašo, piščancem in zelenjavo. Buči le izdolbemo semena in 'skledico' napolnimo s preostalimi sestavinami," svetuje dietetičarka.

Kako preveriti, ali je buča sveža?

"Vse naštete pozitivne lastnosti veljajo za mlade buče, medtem ko so prezrele buče bolj vodene in niso tako okusne," opozarja Katja Simić. "Ko izbiramo bučo, preverimo, ali je olupek trd. Če je premehak, je buča ali premlada ali pa prestara. Izberemo tudi take, ki še imajo delček stebla, ki varuje bučkino notranjost." Dodaja tudi, da v trgovinah včasih prodajajo povoskane buče, pri čemer velja biti pozoren. "Buče shranimo na temno in hladno, vendar suho mesto. Tako bomo lahko v njih uživali tudi še globoko v zimskem času. Pred uporabo bučo dobro sperimo pod toplo vodo, sploh če bomo uživali tudi njeno lupino."

buča, buče | Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Kaj pa bučna semena in bučno olje?

Zelo priljubljena in okusna sta tudi "stranska proizvoda" buč, bučna semena in olje. "Bučna semena so v primerjavi z mesom buče bolj bogata z maščobami, kar pa ne pomeni, da se jih je treba izogibati. Le previdneje jih uživajte. Semena so dober vir ugodnih maščobnih kislin, prevladujejo večkrat nenasičene maščobne kisline," pojasnjuje Katja Simić. Bučno olje, pridelano iz semen, po njenih besedah spada med bolj nestabilna olja, zato ni priporočljivo, da ga segrevamo. "Odlično pa je za solatni preliv, medtem ko ga na Štajerskem radi prelijejo tudi čez vaniljev sladoled."