Ukvarjati se s hrano je moderno, zato ne čudi, da se tudi podjetja, ki z njo sicer nimajo veliko skupnega, odločajo, da bodo v svojo ponudbo uvrstile kakšno dobroto.
Pri nemškem avtomobilskem gigantu Volkswagnu imajo zanimiv "hobi". Že več kot štiri desetletja namreč ob avtomobilih proizvajajo tudi klobase, značilne nemške currywurst, če smo natančni. Še več, leta 1973, ko so jih začeli proizvajati, je imel Volkswagen celo svojo prašičjo farmo.
Sprva so bile klobase mišljene kot malica za zaposlene, sčasoma so jih začeli prodajati tudi obiskovalcem Autostadta, Volkswagnovega predstavitvenega središča v Wolfsburgu, zdaj pa jih je mogoče kupiti tudi v nekaterih supermarketih. Klobasa je uspešnica, pravzaprav jih pri Volkswagnu prodajo več kot avtomobilov – lani so prodali 7,8 milijona klobas in 6,12 milijona osebnih avtomobilov.
H klobasi se prileže kečap – Volkswagnov, seveda
Avtomobilski gigant se hvali, da je njihova klobasa veliko bolj kakovostna kot povprečne currywurst. Vsebovala naj bi kar za polovico manj maščob oziroma le okoli 20 odstotkov, medtem ko jih običajne klobase vsebujejo od 40 do 45 odstotkov. V 90. letih so sicer pri Volkswagnu ponudbo še nadgradili in pod svojo znamko ponudili še kečap, s katerim naj bi bila njihova klobasa še posebej slastna.
Promocijska kampanja za Fiat, ki traja že več kot sto let
Še daljšo zgodovino kot Volksvagnowa klobasa ima Fiatov cremino, značilen italijanski čokoladni bombon iz plasti lešnikove kreme in čokolade. Njegov začetek sega v leto 1911, ko so se v Torinu odločili, da bodo svoj novi avtomobil Fiat Tipo 4 promovirali s čokolado. Na razpisu za proizvajalca čokoladnih bombonov je, verjetno na grozo vseh slovitih torinskih slaščičarjev, slavil Aldo Majani iz Bologne.
Fiatovi cremini so bili takojšnja uspešnica. Sprva jih je bilo mogoče dobiti le na predstavitvah avtomobila, leta 1913 pa so Majaniju dovolili, da jih lahko prodaja tudi sam – pod pogojem, da obdržijo Fiatovo ime in logotip. Avtomobilske čokoladice so se obdržale vse do danes, ko jih lahko kupite po vsej Italiji.
Ikea promovira švedske recepte
Še eno podjetje zunaj živilske industrije, ki pod svojim imenom prodaja tudi hrano, je švedska Ikea, ki v svojih trgovinah ob pohištvu prodaja celo vrsto prehrambnih izdelkov. Leta 2011 so jih združili pod lastno hišno znamko, obsegajo pa vse od sladkarij, marmelad in piškotov do testenin, mesnih kroglic, rib in pijač. Pohištveni gigant zagotavlja, da so vsi izdelki narejeni po švedskih receptih.
Modni oblikovalec z lastno vodko
Nekoliko manj hranljiv, a vendar užiten izdelek je medtem leta 2006 na tržišče poslal modni oblikovalec Roberto Cavalli. Kot se za Italijana spodobi, je 74-letnik pravi uživač, ljubitelj dobre hrane in pijače, zato se je odločil, da bo ustvaril lastno znamko vodke. Pospremil jo je z nizom restavracij in klubov, ki jih je odprl na elitnih lokacijah, kot so Ibiza, Miami in Dubaj, in kjer se seveda toči njegova vodka.
Kaj pa Slovenija?
Ne nazadnje pa neživilsko podjetje, ki se vsaj posredno ukvarja tudi z živilskimi izdelki, poznamo tudi pri nas. Telekom Slovenije je namreč lastnik podjetja Soline, upravljavca Sečoveljskih solin, ki ima v svoji ponudbi marsikaj zelo užitnega, od piranske soli, solnega cveta in začimbnih soli do slanih prest, čokolade in pralin s solnim cvetom.