Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
19. 4. 2013,
14.03

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 19. 4. 2013, 14.03

9 let, 2 meseca

Toskanski napad na Ljubljanski grad

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Tokratni večer tako imenovane revne kuhinje je s svojo silovito energijo zaznamoval kuharski mojster iz Lucce.

Energični Italijan Cristiano Tomei, na prvi pogled križanec med samurajem in gusarjem, prihaja iz Viareggia na obali Toskane, lani pa je svojo restavracijo L'Imbuto preselil v Lucco. Ne kamorkoli – zdaj kuha in streže v tamkajšnjem muzeju moderne umetnosti. Kot gostujoči kuhar petega večera Umetnosti revne kuhinje pa je okuse in vonje Toskane prinesel v gostilno Na gradu.

Pravi, da se v njegovih jedeh skriva ogromno kuharske tehnike, vendar noče, da jo gost opazi: "Jedi morajo ostati primitivne." Recimo minimalistični ravioli, polnjeni z oljčnim oljem, ki se zdijo preprosti, dokler človek ne pomisli, kako je sploh mogoče narediti raviole s tako izmuzljivim polnilom. Nič manj "primitivna" ni bila glavna jed večera, rezine toskanske govedine, ki jih je z ocvrtimi krompirjevimi olupki postregel na prav posebnem krožniku – ožganem lubju borovcev, ki rastejo ob toskanski obali. Seveda, kot se za primitivce spodobi, se je jedlo z rokami.

Hudomušni chef – izjava, da je toskansko oljčno olje najboljše na svetu, ni ostala neopažena – je tokratni večer Umetnosti revne kuhinje zapeljal stran od smeri, ki smo je bili vajeni pri prejšnjih nekaj gostujočih kuharjih. Ni uporabil manj zaželenih ali zavrženih delov živali (spomnimo se petelinovega grebena in možganov), ampak tradicionalne sestavine, ki so ključni del toskanske kuhinje. Okusne, ravno prav posebne, hkrati pa preproste jedi, ki so skupaj s karizmo mojstra iz Lucce pričarale enega lepših večerov na Gradu. Cristiano je navdušil tudi gostiteljico v kuhinji, Ano Roš, ki je večer začela v podobnem slogu – skušo s pomladnim sadjem in zelenjavo je postregla kar na velikih okroglih kamnih iz Soče.

Drugačna kot sicer je bila tudi tekoča spremljava večerje. Za spremembo so se namesto vina namreč točila piva Kratochwill – svetli pilsner, pivo s kostanjevim medom, in robustni temni porter. "Naša piva so drugačna od industrijskih, imajo domišljijo," je dejal prvi mož pivovarne Marko Kratochwill in dodal, da je pivo vse bolj priljubljeno tudi v višji kulinariki. Glede na to, koliko se ga je ob tokratni večerji stočilo, bo že držalo.

Ne spreglejte