Četrtek, 18. 8. 2011, 15.05
7 let, 7 mesecev
Top gostilne 2011 – Ob naši meji

… ker pa mej ni več in je denar na Hrvaškem in v Italiji vreden več, v Avstriji pa enako kot pri nas, smo pripravili še seznam gostiln, ki jih priporočamo. Mimogrede, med njimi ni Slovencev, ki smo jih ponudili že pri primorskih predstavitvah. Altran (Ruda, Italija) V neposredni bližini nove Ikee. Do skrajnosti kreativna kuhinja, izjemna vinska karta, na kateri je od naših samo Marjan Simčič. Degustacijski meni okoli 45 evrov. Posedujejo eno Michelinovo zvezdico. La Taverna (Colloredo di Monte Albano, Italija) Prestižna malica na grajskem vrtu 10 kilometrov zahodno od Vidma. Brez velikega filozofiranja s številnimi majhnimi jedmi in desetinami sladic za vsega 75 evrov. Tri debele vinske karte pojasnjujejo, zakaj imajo najboljšo klet v Furlaniji. Imajo eno Michelinovo zvezdico. Aquila D'Oro (Ruttars, Italija) Grad v Brdih (Collio), kakih pet minut vožnje iz Venka. Bogata, prestižna, zgolj za vtis tudi kreativna kuhinja z božanskim razgledom in s tako obsežno vinsko karto, da je ne boste uspeli prebrati med večerjo. 70 evrov na osebo. Ena Michelinova zvezdica.
Schlossstern (Vrba, Avstrija) Najprestižnejša malica znotraj 100-kilometrskega kroga okoli Ljubljane. Sedem stvaritev jedi za 125 evrov na osebo, brez vina, v gradu, ki kar kliče po obisku. Mimogrede, odsvetujejo kratke hlače in pisane majice. Dokler je Michelin še pokrival Avstrijo, so imeli dve zvezdici.
Agli Amici (Videm, Italija) Severno predmestje Vidma ponuja eno najbolj norih kreativnih kuhinj na svetu ter solidno vinsko karto in sprejemljive cene v moderno oblikovanem lokalu. 65 evrov na osebo, ena Michelinova zvezdica
Kreuzwirt (Poessnitzberg, Avstrija) Samo 15 minut iz Maribora sredi vinskih hribčkov stoji kompleks z vinoteko, hotelom in elitno restavracijo. Inovativna kuhinja s ščepcem lokalnega pridiha in vinska karta, ki pozna samo hišno okolico, nekaj šampanjcev in Avstrijo. Imejte s sabo vsaj 100 evrov na osebo, za vino pa boste plačali vsaj še dodatnih 20 evrov. Dokler jih Michelin ni začel ignorirati, so imeli eno zvezdico.
Saziani (Straden, Avstrija) Južna Štajerska je imela svojo zvezdico v času sodelovanja z Michelinom tudi pri Sazianiju. Kombinacija visokega in kmečkega turizma je rodila vinsko klet ter prestižno restavracijo z lokalno kreativnim pridihom. Cena okoli 90 evrov.
Dolcevita (Celovec, Avstrija) Prijazna, majhna gostilnica v samem središču Celovca. Ekstremno kreativna kuhinja v obliki degustacijskih menijev s kombinacijo avstrijskih in italijanskih vin. 60 evrov na osebo. Tudi oni so zaradi avstrijskih sporov z Michelinom izgubili zvezdico.
San Rocco (Brtonigla, Hrvaška) San Rocco je najboljši majhen hotel na Hrvaškem in gotovo restavracija, ki je med desetimi najboljšimi v sosednji deželi. Kakšnih 15 minut od meje pri Jorasu predstavljajo predvsem prestižno Istro. Beli tartufi in starana istrska pa tudi tuja vina. Mize ob soncu postavijo okoli bazena na vrtu in vam za meni zaračunajo okoli 80 evrov.
Kmetija San Mauro (Momjan, Hrvaška) Kmečki turizem na najvišji ravni, a hkrati ena najbolj nepretencioznih kuhinj, kar jih lahko srečate. Le 15, 20 minut iz Lucije boste dobili Istro z vsemi mesninami, zelenjavo, tartufi in testeninami, ki ji pripadajo, pa še mini živalski vrt s svinjami – iskalci tartufov za povrh. Vino pa je zgolj od hiše. Malo manj kot 30 evrov na osebo.