Četrtek, 14. 8. 2014, 11.24
9 let, 1 mesec
Se bodo Rusi odpovedali tudi francoskemu vinu?

Avstralija vsako leto v Rusijo izvozi okoli milijon litrov vina, ker v celotni skoraj 700 milijonov litrov veliki avstralski proizvodnji vina niti ni veliko. A Rusija je bolj donosen vinski trg kot drugi, saj liter tja izvoženega vina prinaša skoraj dvojni dobiček v primerjavi z drugimi državami. Zdaj se tudi avstralski vinogradniki bojijo, da bodo izpadli iz igre za ruski vinski trg. Skupaj z Evropo je namreč tudi Avstralija na seznamu držav, za katere velja prepoved uvoza hrane v Rusijo.
Vino sicer uradno ni na seznamu prepovedanih živil, a zdi se, da kljub temu evropska vina na ruskem trgu ne bodo več dobrodošla. Rusi so namreč zelo zaščitniški do svojih vin. Že pred časom so na primer v javnosti razširjali novice, da so čislana gruzijska in moldavska vina zastrupljena in nevarna, čeprav sta bili tako Gruzija kot Moldavija v času Sovjetske zveze glavni pokrajini za pridelavo vina, še posebej sovjetskega penečega vina, in je vino iz obeh pokrajin med Rusi še vedno izjemno priljubljeno. Rusija je v zadnjih letih že dvakrat uvedla prepoved uvoza moldavskih vin, vedno z enakim izgovorom, da so strupena, v resnici pa je bila to kazen za moldavsko približevanje Evropski skupnosti.
Zdi se, da bodo zdaj na prvem mestu med vini v Rusiji tista s Krima. Glede na poročilo agencije ITAR-Tass je namreč vodja krimskega biroja za vino in trto Janina Pavlenko pisala Vladimirju Putinu, naj prepove uvoz evropskega vina, da bo lahko zaživelo krimsko vinogradništvo. Mimogrede: Krim je znan po fortificiranih in desertnih, pa tudi penečih vinih.
Med evropskimi državami, ki bodo najbolj prizadete zaradi sankcij, sta seveda Francija in Italija, ki skupaj predstavljata tretjino vsega vinskega uvoza v Rusijo, zato ni čudno, da se bojijo, da bo kmalu uveden tudi embargo na uvoz vina.
Podobni namigi kot o strupenem moldavskem vinu so se sicer pojavili tudi za druge alkoholne pijače, na primer za ameriški viski. Po navedbah Washington Posta je višji Putinov svetovalec Vladislav Surkov tvitnil, da bo od zdaj kupoval le še škotski viski. To je dober znak, da morebiti ta hip kljub vsemu še ne bo sankcij, povezanih z evropskim alkoholom. Poleg Francije in Italije bi bila v tem primeru na udaru tudi Velika Britanija oziroma Škotska, saj je Rusija sedmi največji svetovni trg za škotski viski, povpraševanje po njem pa še raste.
No, Putinova najljubša pijača je pivo, tako da embarga na pivo menda ne bo.
Vincent Girardin Volnay 2011
Vincent, vzhajajoča zvezda Burgundije, je vodenje kleti prevzel leta 1982 in kot 11. generacija nadaljuje očetovo zapuščino. Kot mlad nadobuden vinogradnik je v želji, da bi razširil posest, povečal proizvodnjo in ima zdaj v lasti 20 hektarjev vinogradov oziroma 42 parcel, od tega jih je osem v dolini Côte de Beaune, od koder prihajajo izvrstni chardonnayi in modri pinoti.
Volnay je intenzivno granatne barve z izjemno kompleksnimi aromami po zrelem temnordečem sadju s hrastovimi notami. Nos je poudarjen, pester, nakazuje zorenje v lesu, sortno značilna cvetica, temnordeče sadje, jagode in aroma po dimu. V ustih je bogat, intenziven, poln slog modrega pinota. V odhodu zaznamo črno čokolado. Ima zelo dolg zaključek. Vino deluje zelo elegantno, kompleksno, zaokroženo in ima lepo svežino, ki kar kliče po še.
Vino s tako polnim telesom, kot je Volnay, postrežemo k telečjemu mesu, jagnjetini, dimljenim račjim prsim in sirom polnega okusa.
Sorta: modri pinot Stopnja alkohola: 13,00 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 27,80 evra, evino.si
Ocena: 9
Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si