Cvetlice niso le okras, mnoge med njimi lahko tudi pojeste. Razmislite, kaj boste letos zasejali na vrtu, da bodo vse leto cvetoče tudi jedi na vaši mizi.
Čaji iz posušenih cvetov niso nič nenavadnega, sveži cvetovi pa se na naših krožnikih običajno znajdejo le v obliki dekoracije. A številne cvetlice so lahko sestavni del jedi, na primer juh in solat, ki jih diskretno začinijo s svojimi nežnimi aromami, pa tudi samostojnih jedi.
Seveda pa si velja zapomniti nekaj pravil, da bo prehranjevanje s cvetovi varno. Če ste nagnjeni k alergijam, jih v svojo prehrano uvajajte postopoma in opazujte svoje počutje. Nikakor ne nabirajte in jejte cvetlic, ki rastejo ob cestah in so izpostavljene izpušnim plinom ali na javnih površinah, kjer za zatiranje škodljivcev in plevela pogosto uporabljajo pesticide, herbicide in insekticide. Prav tako se izogibajte cvetlicam, ki jih kupite pri cvetličarju oziroma v vrtnarijah, saj ne veste, s kakšnimi sredstvi so jih škropili.
Najvarnejše so cvetlice, ki jih vzgojite na lastnem vrtu – če se izogibate uporabi strupenih zaščitnih sredstev, seveda. Sicer pa morda že gojite užitne rožice, le da tega ne veste. V vsakem primeru je dobro vedeti, katere cvetove lahko brez skrbi uživate in v katerih jedeh so najboljši. Nekaj smo jih zbrali v naslednjih vrsticah.
Trobentice
Prve spomladanske rožice bodo pomlad pričarale tudi v vaši solati, ki jo preprosto potresite z opranimi svežimi cvetovi. Užitne so tudi okrasne trobentice, ki jih gojimo na vrtu ali v lončkih, če seveda niso bile gnojene z umetnimi gnojili.
Vijolice
Divje vijolice vseh barv, ki ravno poganjajo po travnikih, bodo dobrodošel dodatek v solatah. Užitne so tudi njihove sorodnice mačehe, če niso bile neustrezno gnojene.
Bučke
Cvetovi bučk so znana delikatesa. Užitni so tudi surovi, običajno pa jih uživamo polnjene ali ocvrte v pivskem testu.
Česen, drobnjak in čebula
Cvetovi čebulnic imajo nežen okus po podzemnih glavicah, ki jih običajno uživamo. Lahko jih ocvremo, sicer pa so odlični v jajčnih omletah ali narastkih.
Kapucinke
Tudi pri kapucinkah smo navajeni jesti plodove – kapre. Prav tako pa so užitni živo oranžni cvetovi (na prvi fotografiji), ki z rahlo pikantnim okusom popestrijo spomladanske solate in namaze.
Sončnice
Sončnična semena dobro poznamo, užitni pa so tudi cvetni listi, ki jih jemo sveže, in celo popki, ki jih lahko kuhamo kot artičoke.
Vrtnice
Če svojih vrtnic ne škropite, lahko jeste tudi njihove cvetne lističe, prav tako pa so užitni cvetni listi divje vrtnice – šipka. Tiste temnejših barv imajo bolj intenziven okus, pri vseh pa odstranite spodnji, svetlejši del cvetnih lističev, ki je grenak. Vrtnice so predvsem na sladicah uporabne tako sveže kot kandirane, zakuhate pa jih lahko celo v marmelado.
Nagelj
Nageljnovi cvetni lističi so rahlo sladkasti in imajo podobno aromo kot nageljnove žbice. Sveže jih potresite po solati.
Španski bezeg
Dehteči cvetovi španskega bezga svojo nezgrešljivo aromo pričarajo tudi v ustih. Potreseni s sladkorjem bodo izvirna dekoracija za torte in druge sladice.
Marjetice
Bele cvetlice z rumeno sredico bodo simpatičen okras solat in kremnih juh, brez skrbi pa jih lahko tudi pojemo. Njihove popke lahko vložite v kis, da vas bodo razveseljevali tudi pozimi.
Ognjič
Bleščeče rumeni cvetovi ognjiča so v jedeh bolj kot zaradi okusa uporabni zaradi barve. Cvetne lističe rastline, ki ji pravijo tudi žafran za reveže, lahko namreč uporabimo za obarvanje jedi, na primer riža, juh in omak. Velja pa zmernost, saj imajo rahlo grenek okus.