Četrtek, 5. 4. 2012, 11.50
9 let, 3 mesece
Modri pinot, seks v kozarcu

Posledica filma je bila, da je v ZDA za dva odstotka padla prodaja merlota in za 16 odstotkov poskočila prodaja modrega pinota (oziroma pinota noir, kot ga imenuje preostali svet), saj sta glavna junaka v glavnem slavila to vrsto vina. Kdo bi si mislil, da eno najpopularnejših vin na svetu potrebuje tako spodbudo.
Za modri pinot velja, da je muhasta trta. Rada ima vroče dneve in mrzle noči. Prav tako se trta rada hitro izrodi, zato velja za genetsko nestanovitno. Za piko na i pa je zelo neodporna proti boleznim. A kljub temu se jo izplača gojiti, saj je njeno vino zaradi sadnosti med najbolj priljubljenimi. Sommelierka Madeline Triffon ga je opisala kot "seks v kozarcu".
Modri pinot velja tudi za eno najstarejših trt, saj naj bi bila le dva koraka od svoje divje prednice Vitis sylvestris. Gojili naj bi jo že v 1. stoletju našega štetja, kje drugje kot v Burgundiji. Pravzaprav sta pinot noir in Burgundija tako povezana, da ga mnogi imenujejo kar burgundec. V 14. stoletju so vsem družinam v Burgundiji razdelili potaknjence te trte, ker so se v družini Valois, glavni burgundski plemiški družini, odločili, da mora pokrajina zasloveti po tem vinu. In je res, sloves ostaja vse do danes. V Côte d'Or, 50 kilometrov dolgem in dobre štiri kilometre širokem pasu v Burgundiji pridelujejo svetovno najboljše modre pinote. Toda to vino je osvojilo tudi novi svet. Tako so med največjimi proizvajalkami modrega pinota poleg Francije še ZDA, natančneje Kalifornija, ter Avstralija in Nova Zelandija, kjer je to poglavitna sorta. Predvsem slovijo novozelandska vina iz okolice Martinborough in regije Otago na južnem novozelandskem otoku.
Pri nas ga gojijo v Goriških brdih, nekaj malega pa tudi na Štajerskem. In slovenski modri pinot pri nas še zdaleč ne dosega priljubljenosti, ki jo ta vrsta vina uživa v svetu. Mogoče bi ga lahko pili v kakšnem slovenskem filmu in bi tako pridobil veljavo.