Novembra svoja vrata odpira Skuhna, projekt, v okviru katerega bodo priseljenci Slovencem skušali svojo kulturo približati skozi želodec oziroma prek kulinarike države, iz katere prihajajo.
Skuhna oziroma svetovna kuhinja po slovensko je projekt zavodov Global in Voluntariat, v katerem sta omenjena zavoda združila svoja poslanstva in izkušnje, da bi priseljencem omogočila pristnejši stik z javnostjo in lažji vstop na trg dela. "So ljudje od vsepovsod, ki dobro kuhajo, in so ljudje iz Slovenije, ki bi radi to hrano okušali in se je tudi naučili pripravljati," je moto projekta, ki zaobjema štiri različne aktivnosti.
Kulinarične delavnice in tabori
Prva so kulinarične delavnice, na katerih bodo priseljenci iz tujine, predvsem iz Afrike, Azije ter Srednje in Južne Amerike, Slovence učili umetnosti priprave hrane iz svoje domovine, s tem pa jim omogočili tudi najpristnejši stik s svojo kulturo. Druga so kulinarični medkulturni tabori, ki bodo princip delavnic ponesli iz mestnih središč v druge dele Slovenije. "Rdeča nit taborov bo spoznavanje popolnoma novih svetov oziroma kultur, za katerega ne bo treba daleč potovati," je zamisel pojasnila Teja Kuk, vodja projekta iz Zavoda Global.
Catering lahko vključuje tudi kulturni program
Tretja aktivnost v okviru Skuhne bo medkulturni catering. Kuharje priseljence bo mogoče najeti za pripravo hrane za najrazličnejše dogodke, od rojstnih dni in porok do bolj formalnih prireditev, dogovoriti pa se bo mogoče tudi za širšo kulturno ponudbo – od glasbe in petja do plesnih nastopov in pripovedovanja zgodb iz njihovega ljudskega izročila. Četrta aktivnost, ki jo načrtujejo oziroma si jo želijo, pa je televizijska oddaja, v kateri bi sodelujoči priseljenci predstavljali posamezne recepte, prek njih pa tudi svojo kulturo.
Odskočna deska za migrante, da vstopijo na trg dela
Zavoda Global in Voluntariat bosta najprej pripravila izobraževalni seminar za priseljence, ki si želijo sodelovati. Ti lahko k projektu še vedno pristopijo, glavni pogoj je ljubezen do hrane, medtem ko nepoznavanje jezika ni ovira. V okviru izobraževanj namreč načrtujejo tudi tečaj slovenščine. "Projekt Skuhna je nekakšna odskočna deska za migrante, da se začnejo udejstvovati na trgu dela," je pojasnila Kukova in dodala, da bo najmanj štirim sodelujočim priseljencem projekt omogočil 18-mesečno redno zaposlitev.
Slastna gambijska pogostitev
Seveda pa je zadišalo tudi na predstavitvi. Binta Jerala iz Gambije je pripravila pogostitev z ribjimi in fižolovimi kroglicami s pikantno omako, rižem in perutničkami ter sladicami in nam tako dala slutiti, kakšni okusi se bodo kuhali v Skuhni. Za catering svojih dogodkov se lahko dogovorite že zdaj, kulinarične tabore načrtujejo za junij, začetek kuharskih delavnic pa za september prihodnje leto.
"Hrana je kultura v malem"
Ideja se je pobudnikom sicer porodila ob raznih dogodkih in prireditvah, ki so jih organizirali do zdaj in na katerih se je tako ali drugače pojavljala tudi hrana, ki so jo pripravljali priseljenci. Ljudje so se nanjo vedno odzivali z navdušenjem, zato v zavodih Global in Voluntariat upajo, da bo odziv na Skuhno, ki hrano postavlja na prvo mesto, še toliko bolj pozitiven.