Ponedeljek, 24. 6. 2013, 16.18
9 let, 1 mesec
Kuhajmo s senom

Peka na senu je bila pred kakšnim stoletjem povsem običajna metoda priprave okusnega mesa, ki pa se je z leti in modernizacijo izgubila. V časih, ko se vse bolj vračamo k naravnemu in zdravemu, pa se peka na senu vse bolj uveljavlja, celo tako, da meso, pečeno na senu, v svoje jedilnike uvrščajo tudi najbolj znani kuharski mojstri na svetu.
Še pred nekaj leti je bilo skoraj nemogoče pomisliti, da bi v restavracijah, ki se ponašajo z eno, dvema ali celo tremi Michelinovimi zvezdicami, dobili kaj drugega kot sodobne, moderne, velikokrat celo skoraj laboratorijsko pripravljene obroke. Danes pa se vse bolj uveljavljajo naravne tehnike in tako so znova odkrili peko na senu, ki velja za eno od najbolj preprostih in obenem eno od najbolj aromatičnih priprav mesa v kuhinji.
Sveže sušeno seno najprej vedno zmočimo. Za začetek vam predlagamo, da ga daste v cedilo, kakršnega po navadi uporabljajte za odcejanje testenin, in ga na hitro, ne preveč, oplaknete z vodo. S tem seveda preprečimo, da bi se seno med peko pri visokih temperaturah vžgalo, obenem pa se bo z izparevanjem vode iz sena meso navzelo okusa. Ne smete pa sena namakati v vodi dlje časa ali ga pustiti tako, da bo povsem mokro, saj za to ni niti potrebe, pa še preveč mokro seno ne učinkuje dobro.
Rahlo vlažno seno razporedimo po pekaču in nanj položimo večji kos mesa. Nekateri sicer uporabljajo tudi papir za pečenje, na katerega pred peko položijo meso, a za to ni večje potrebe, saj se seno med pečenjem načeloma nikoli ne sprime z mesom. Pekača seveda ne namastimo. Meso nato pečemo, kakor da ga pečemo sicer, med peko bo začelo prijetno dišati po senu, meso pa se bo navzelo vonja in okusa sena. Senu lahko dodamo tudi sušena zelišča, kot so rožmarin, lovor, timijan in bazilika, kar bo še oplemenitilo okus.