Četrtek, 1. 8. 2013, 14.20
9 let
Brezmesni ponedeljek: Pesto ni le iz bazilike

Poimenovanje pesto izvira iz italijanske besede pestare, ki pomeni tolči oziroma tlačiti. Logično, saj se pravi pesto pripravlja v možnarju, v katerem sestavine premešamo in povežemo s tolčenjem. A tisti zeleni pesto, ki ga večina pozna, še zdaleč ni edini "pravi", le najbolj razvpit je. Gre za genovsko oziroma ligursko različico, sicer pa takšne ali drugačne izpeljanke pozna ves italijanski škorenj, le da v vsaki pokrajini v svojo dajo tisto, kar se pri njih dobi oziroma raste: od najrazličnejših zelišč, oreščkov in sirov do svežih ali sušenih paradižnikov, kaper in celo inčunov.
Vsem pestom pa je skupen način priprave, ki je pravzaprav idealen za vroče poletne dni, saj večinoma ne zahteva toplotne obdelave, le malo napenjanja mišic. Vsekakor si priskrbite možnar – kuharski mojstri prisegajo na marmornate. Kuhinjski mešalniki zelišča le nasekljajo, v možnarju pa jih zmečkate in s tem se iz njih sprosti veliko več arome.
Svež pesto zlijte čez testenine, odlično se obnese tudi kot namaz na popečenih kruhkih ali kot spremljava pečene zelenjave. Če ste ga pripravili preveč, ga dajte v steklen kozarček in na vrh nalijte za prst oljčnega olja. Tako shranjen se bo v hladilniku obdržal vsaj še teden ali dva.
Baziliko operite v hladni vodi in jo osušite na papirnati brisači.
V možnarju pretlačite baziliko, česen in pinjole, dodajte nastrgan sir in sol po okusu. Zmes tlačite s krožnimi gibi, ob tem pa postopoma prilivajte olje, dokler ne dobite kremaste omake.
Pistacije pretlačite z baziliko, česnom, limoninim sokom in soljo, dodajte še sir, potem pa med mešanjem postopoma prilivajte oljčno olje in temeljito premešajte v omako.
Prepražite mandlje v ponvi brez olja, dokler rahlo ne porjavijo in zadišijo. V možnarju jih pretlačite skupaj z baziliko, balzamičnim kisom, česnom, papriko in soljo, dodajte še sušene paradižnike in sir ter ob postopnem dolivanju olja temeljito pretlačite v enotno zmes.
Pretlačite orehe, peteršilj, česen, sir in sol, potem pa ob mešanju postopoma dolijte še oljčno olje, dokler omaka ni kremasta.
Bučki razpolovite in odstranite semena. Polovičke v slanem kropu kuhajte pet minut, potem jih odcedite na papirnati brisači in razrežite na večje kose.
Pinjole na hitro prepražite v posodi brez olja, da zadišijo.
Bučke, pinjole, meto, peteršilj, česen in limonin sok pretlačite, solite in poprajte po okusu ter vmešajte še sir. Potem postopoma vmešavajte še oljčno olje, da dobite kremasto omako.