Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
28. 1. 2011,
7.28

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 28. 1. 2011, 7.28

9 let

Oskarjevska naklonjenost do britanske monarhije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Američani morda nimajo svoje kraljeve družine, ampak vsekakor se zelo radi posvečajo britanski. Kostumske drame so pa tako ali tako pravi material za oskarje.

Britanska monarhija je očitno res priljubljena oskarjevska tema. Lani se je s kipci spogledovala Emily Blunt (na sliki) v Mladi Viktoriji (The Young Victoria), ki je s tremi nominacijami zmagala v kategoriji najboljše kostumografije, leta 2008 je Akademijo znova očarala Cate Blanchett kot Elizabeta I. v Elizabeti: Zlata doba (Elisabeth: The Golden Age), vmes pa je britanske kostumske drame zastopala Vojvodinja (The Duchess) s Keiro Knightley in prav tako pobrala en kipec. In le kdo je domov odnesel oskarja za najboljšo glavno vlogo leta 2007? Kraljica Helen Mirren za vlogo Elizabete II. Nagrada za Firtha, ne pa tudi za film Letos serijo uspehov nadaljuje Kraljev govor (The King's Speech), ki se odvija v 20. stoletju. Kostumi zato morda niso tako razkošni kot v prej omenjenih filmih, a vseeno dovolj, da so pridobili eno od dvanajstih nominacij. Številka je res visoka, v zgodovini podeljevanja oskarjev se lahko z njo pohvali le štirinajst filmov (devet jih je prejelo 13 nominacij, le dva pa se ponašata s štirinajstimi – Titanik in Vse o Evi).

A Kraljev govor verjetno vseeno ne bo veliki zmagovalec letošnjih oskarjev, čeprav na svoj kipec upravičeno upa Colin Firth. Lani je pač vladal Jeff Bridges (Crazy Heart) in tudi odlična predstava v A Single Man Colinu ni mogla zagotoviti oskarja, zato pa lahko letos pričakujemo nagrado, ki bo narisala kljukico tako letošnjemu kot lanskoletnemu odlično opravljenemu delu. Ne nazadnje za filmom stoji vsemogočni Harvey Weinstein, ki je pred dvema letoma do kipca končno popeljal tudi Britanko Kate Winslet (Bralec).

Možnosti za ekranizacijo je še veliko ...

Čeprav je britanska monarhija očitno zelo hvaležna filmska tematika in se redno pojavlja na velikem platnu, je letošnje leto pravzaprav še malo bolj britansko in kraljevsko. Ne le zaradi popolne dominacije nad nominacijami za oskarja, ampak tudi zaradi bližajoče se aprilske poroke. Britanska kraljeva družina je najbolj znana med vsemi monarhijami in prave kraljeve poroke svet ni doživel že od leta 1981, ko sta se vzela Charles in Diana. Svoj film sta dobili že dve Elizabeti, tudi njuna očeta imata filmsko različico (sploh v neskončnost upodabljani Henrik VIII.), videli smo še mlado Viktorijo in Elizabeto, a po Dianini smrti. Nas torej kmalu čaka še Diana (da ne omenjamo Williama in Kate)? Materiala je vsekakor veliko, ameriška romanca z britansko monarhijo pa očitno še traja ...

Ne spreglejte