Torek, 13. 4. 2010, 10.59
9 let
Kako se z otrokom in mladostnikom pogovarjati o alkoholu?

Ali ne bodo pogovori o alkoholu samo spodbudili mladostnika, da bo pil? Naslednji sestavek skuša odgovoriti na izpostavljene dileme staršev, ki pa jih je bolje obravnavati kot predloge in ne nujno kot edini pravi način ravnanja. Starši ponavadi sami najbolje vedo, kateri način najbolj ustreza njihovim otrokom in tako potrebujejo predvsem dodatna mnenja, ki so jim pri vzgoji lahko v pomoč in oporo.
Otroci v srednjem otroštvu (4-7) so na konkretni ravni mišljenja, kar pomeni, da težko razumejo posledice, ki se bodo zgodile v prihodnosti. Z njimi že lahko razpravljate o različnih temah, povezanih z alkoholom, vendar se je potrebno osredotočiti na sedanjost in na dogodke, ki jih otrok pozna in razume (npr. TV oddaja, ki jo gledate, konkreten dogodek iz soseske, šole). Pozno otroštvo (8-11 let) je ključno obdobje, v katerem lahko vplivate na otrokove odločitve in stališča o rabi alkohola. Otroci v tem obdobju so radovedni, radi se učijo novih informacij, željni so podatkov o tem, kako stvari delujejo; skratka idealen čas, da z njimi spregovorite tudi o posledicah pitja alkohola, kako ta deluje na telo itd. V tem obdobju se že začne povečevati vpliv vrstnikov, ki naj ne bodo prvi vir informacij o alkoholu. V obdobju adolescence je priporočljivo, da je mladostnik že dobro seznanjen z dejstvi o pitju alkohola in tudi pozna vaša stališča in prepričanja o uživanju substanc.
Kako začeti?
Pogovorov o neprijetnih temah se tako vi kot tudi otroci radi izogibajo, zato je dobro, da vnaprej razmislite, kaj želite povedati. Poleg tega izberite čas, ko ste vi in otrok dobrega razpoloženja in nikar ne skušajte vsega povedati naenkrat. Uspešnejši boste, če se boste pogovarjali, kot pa vodili moralno predavanje.
4. Mit zabave. V medijih se še vedno srečujemo s filmi, serijami in reklamami, ki prikazujejo posameznike, ki uživajo alkohol, kot vesele, sproščene, privlačne in prijateljske. Kadar skupaj z mladostnikom spremljate kakšen tak prispevek, lahko navežete pogovor o drugih, bolj verjetnih učinkih alkohola (občutki jeze, žalosti, osamljenosti so veliko pogostejši od spiritualne brezskrbnosti). 5. Dobri razlogi za abstinenco. V pogovoru o dobrih razlogih za nepitje se izogibajte zastrašujočih taktik. Večina mladostnikov ve, da alkohol pijejo tudi ljudje, ki nimajo večjih problemov. Dobri razlogi so lahko na primer: - Ohranitev samospoštovanja. Povejte vašim mladostnikom, da so prebistri, da bi potrebovali »berglo«, kot je alkohol. V njihovih letih so občutljivi na dejstvo, da pod vplivom alkohola lahko počnejo stvari, ki bi jih spravile v zadrego, kar posledično lahko negativno vpliva na njihovo samospoštovanje in dobre odnose s pomembnimi bližnjimi (svojci in prijatelji). - Pitje alkohola je nezakonito. Če bi imeli zaradi pitja težave s policijo, se lahko zgodi, da starši njihovih prijateljev ne bodo več dovolili, da bi se z njimi družili. Pogosto so s pitjem povezane tudi težave v šoli, lahko celo izključitev iz šole.
"Ali sta vidva kot najstnika pila alkohol?"
Tega vprašanja se boji veliko staršev. Resnica je, da je večina staršev pila, preden so bili dovolj stari, da bi smeli piti. Kako biti iskren s svojim otrokom in hkrati ne odgovoriti hipokritsko kot: "Delaj, kot te učim, ne kot sem jaz delal." Če z otrokom ne želite razpravljati o vaših izkušnjah iz otroštva, potem mu to svojo odločitev tudi povejte. Drugi način je, da priznate, da ste kot mladostnik pili, vendar je bila to napaka. Najbolje je, da mu poveste konkreten neprijeten dogodek, v katerem ste bili kot mladostnik zaradi pitja v zadregi. Tak način lahko pripomore k temu, da mladostnik verjame v negativne posledice pitja.