Torek, 14. 5. 2013, 12.49
9 let, 1 mesec
V Kinoteki odprtje retrospektive Haruna Farockija

Vse od 14. maja pa do 14. junija bodo na kinotečnem platnu predvajali 29 Farockijevih del, avtor pa se bo v Sloveniji mudil 30. maja in 1. junija.
Mesec trajajočo filmsko retrospektivo bo nocoj uvedla projekcija Farockijevih kratkih filmov Predsednikove besede (1967), Neugasljiv ogenj (1969), Harun Farocki, Hartmut Bitomsky (1970) in Izobraževanje (1987).
Farocki (1944) si je v preteklih 45 letih pridobil položaj ene osrednjih figur moderne kinematografije, slovi pa tudi kot likovni umetnik. Njegovo filmsko ustvarjanje zaznamuje pisanje kot način premišljevanja – analitično, aforistično in tudi jedko ali razkrajajoče. Številna njegova filmska dela se posvečajo produkciji slik ter vprašanju, kako skoznjo nastajajo zgodovina in zgodbe.
Kot je zapisal filmski kritik Christoph Huber, se veliko Farockijevih kratkih in dolgih filmov ali videodel ukvarja s "sitnostmi s slikami" – kot je tudi naslovil eno od svojih "telekritik" – na televiziji. Začarani krog, v katerem se je znašel, ko je delal na televiziji, je v reviji Filmkritik režiser opisal takole: "Ko sem delal na televizijski postaji in vsak dan prišel domov ob petih, sem bil tako izčrpan, da nisem mogel početi drugega kot gledati televizijo."
Farocki je poleg filmov snemal tudi filmske serije. O svojem ustvarjanju je zapisal: "Sam se držim morda še nekoliko staromodnih predstav o filmu, ki pravijo, da je pravzaprav pomembno to, da v filmu povemo tisto, česar ne bi mogli povedati, če bi imeli samo papir in svinčnik ali če bi samo slikali." Med drugimi bodo na sporedu kinoteke do 14. junija prikazali filme Slike sveta in vanje vpisana vojna (1988), Videogrami revolucije (1992) in Stvarniki nakupovalnih svetov (2001).
V petek, 31. maja, in soboto, 1. junija, bo Farocki v Slovenski kinoteki spregovoril kot režiser in esejist. V reviji Kino! napovedujejo tudi posebno številko z izborom njegovih esejev.