Sreda, 2. 3. 2011, 11.41
7 let, 9 mesecev
Kaj bo počel Colin Firth po oskarju?

Ko je Colin Firth prejel oskarja in občinstvo nagradil z brezhibnim govorom, se je pošalil, da "imam občutek, da je moja kariera ravno dosegla vrhunec". Po podelitvi je v zaodrju priznal, da se že veseli časa, ko ne bo več Bertie, kot je kralja Jurija VI. klicala družina in govorni terapevt. "Začel sem fantazirati, kaj bom počel potem. Mislim, da bom veliko kuhal, čeprav v tem nisem pretirano dober. Vsiljeval se bom vsem v svojem dosegu. To je zelo dober način sproščanja," je povedal.
Vsak teden na drugem koncu sveta
Ko so pozimi 2009/2010 snemali Kraljev govor, 50-letni igralec ni imel pojma, kako velik del njegovega življenja prihodnje leto bo posrkal Bertie. Časnik The Hollywood Reporter je nedavno objavil dvostranski prispevek, iz katerega je razvidno, kje vse se je "potikal" Firth v okviru svetovne kampanje filma Kraljev govor. Tisti z jet lag fobijo naj raje pogledajo stran.
Svetovna premiera filma je bila lani septembra na festivalu v Torontu, kjer je film prejel glavno nagrado občinstva. To je bila prva v vrsti nagrad za Bertieja. Med Torontom in Oskarji je hektičen urnik tedenskih poletov nad Atlantikom. Sredi decembra je Firth obiskal filmski festival v Dubaju, potem se je vrnil v London na predbožični novinarski sprejem.
Globoko v sebi ostaja samokritičen Anglež
Januarja je bil v Parizu, Palm Springsu, New Yorku, Los Angelesu, Londonu in spet nazaj v Los Angelesu, kjer sta nagrade podeljevali združenji scenaristov in igralcev. Potem se je odpravil na filmski festival v Santa Barbaro.
Čeprav je zdaj Firth postal vrhunski hollywoodski igralec, globoko v sebi vseeno ostaja samokritičen Anglež – še posebej med govori. Na Zlatih globusih se je zahvalil organizatorjem svečane podelitve, ker so mu pomagali pregnati krizo srednjih let: "Trenutno je to edino, kar stoji med mano in Harleyjem Davidsonom." Pred tem se je pošalil, da bi se njegova kariera lahko zreducirala na prizor iz televizijske različice Austenove Prevzetnosti in pristranosti, kjer se gospod Darcy v mokri srajci vrne s kopanja v jezeru.
Dolgo časa je potreboval, da se je otresel imidža gospoda Darcyja iz omenjene nadaljevanke. V bistvu do Kraljevega govora, ki je njegova sedanja zaščitena znamka.
Hočem delati komedijo
"Hočem delati komedijo, resnost je občutno precenjena. Želim si delati nekaj, kar me bo zabavalo, nekaj bolj živahnega, rad bi se še naprej norčeval iz samega sebe," je povedal za BBC.
Po Kraljevem govoru si je Firth vzel čas za film Tinker, Tailor, Soldier, Spy, novo različico vohunske drame, posnete po Hladni vojni Johna le Carreja. V njem igra uradnika britanske tajne službe, ki ga sumijo, da je ruski ovaduh. Maja letos ga v Londonu čaka snemanje filmskega remaka kriminalne potegavščine Gambit s Cameron Diaz. Scenarij bratov Coen pripoveduje o umetniškem kuratorju, ki poskuša zavesti bogatega zbiratelja, da bi kupil Monetov ponaredek. V izvirnem filmu sta igrala Sir Michael Caine in Shirley MacLaine. Nominiran je bil za tri oskarje. Če je res dosegel svoj vrhunec, ima vse možnosti, da bo ta vrhunec trajal kar nekaj časa.