Po 33 snemalnih dneh je v kraju Visoko v Bosni in Hercegovini pred dnevi padla zadnja klapa težko pričakovanega celovečernega filma Gorana Vojnovića Čefurji, raus!.
Informacijo je za Planet Siol.net potrdil tudi Vojnović, medtem ko bodo podrobnejše informacije znane prihodnji mesec.
Goran Vojnović, sicer tudi avtor istoimenskega romana, ki je pri Študentski založbi izšel leta 2008, je pri pripravi scenarija sodeloval z bosanskim scenaristom, pesnikom in pisateljem Abdulahom Sidranom, legendo jugoslovanskega filma, ki je zakrivila tudi scenarij za kultna filma Emirja Kusturice Se spominjaš Dolly Bell in Oče na službenem potovanju.
Večina igralskega kadra iz amaterskih voda
V sveže nastajajočem filmu, ki je pod okriljem produkcijske hiše Arsmedia nastajal v središču Ljubljane, na Fužinah in v Bosni, so zaigrali večinoma amaterski igralci, zato jih med samim snemanjem niso želeli izpostavljati medijem oziroma so jim, kot je pred mesecem dni v času snemanja izjavil Vojnović, želeli omogočiti, da se osredotočijo le na svoje delo.
Od nagrad do kazenske ovadbe
Roman Čefurji raus! je Goran Vojnović napisal pri 28 letih. Prozni prvenec mu ni prinesel le Prešernove nagrade, kresnika za roman leta in nagrade Vileniški kristal, temveč tudi kazensko ovadbo zaradi domnevne razžalitve in obrekovanja dela slovenske policije, kar je povzročilo, da so za roman, posledično pa tudi njegovega avtorja, izvedeli tudi tisti, ki jim literatura ni glavna življenjska prioriteta. Čefurji, raus! so svojo različico ugledali tudi na odrskih deskah. V gledališču Glej so jih z Aleksandrom Rajakovićem - Saletom v glavni vlogi odigrali že več kot tristokrat.
Glavni protagonist romana Čefurji, raus! je 17-letni Marko Đorđić (v filmu ga je zaigral Benjamin Krnetić), ki se raje kot s šolskimi zvezki druži s prijatelji na košarkarskem igrišču v Fužinah. Roman, ki ga odlikuje razbijanje stereotipov in spretna uporaba slengovske čefurščine ali fužinščine, spremlja Markovo življenje, ki se z izločitvijo iz košarkarske ekipe postavi na glavo.
"Škoda se mi zdi, da bi bil film le prepis knjige, ki bi pripeljal firbce v kino"
In zakaj so od izdaje romana do snemanja filma minila kar štiri leta? Kje se je ustavilo, smo ga vprašali v intervjuju decembra lani: "Izključno pri meni. Zdelo se mi je, da ta projekt pri meni še ni pripravljen, da ga še nisem začel dojemati kot režiser, z neko distanco. Škoda se mi zdi, da bi bil film le prepis knjige, ki bi pripeljal firbce v kino. Filmi morajo biti močni, prepričljivi, šele nato vse drugo."