Četrtek, 17. 1. 2008, 17.45
7 let, 9 mesecev
Faithless

TIP: Najlepša oda otrokom.
Faithless so zagotovo ena najbolj zanimivih in tudi nenavadnih zasedb britanske techno / klubske scene. Na svojih prvih albumih so združevali tehno elektroniko, hip-hop, trip-hop, dub in avantgardni pop v do takrat še nikoli slišano in sila eklektično ter plesno celoto. Bend je kmalu prerasel klubske okvirje in postal prava stadionska atrakcija, kar je (če odštejete nekaj sila redkih izjemam) za tovrstne izvajalce zelo nenavaden in velikanski dosežek.
Leta 2004 je skupina objavila album No Roots, na katerem se je precej odmaknila od klubskih beatov, ki so bili takrat že bolj ali manj v zatonu. Svojo do takrat nezgrešljivo techno vibracijo pa je zamenjala z izrazitejšimi electro, trip-hop in dub formami. Po svoje je bila to nujna poteza, ki je bila na nek način vprašanje preživetja, kot tudi tega, koliko bo skupini še "dovoljeno" nadgrajevati oziroma spreminjati svojo izrazno podobo. Eksperiment se je posrečil in publika je No Roots sprejela z odprtimi rokami in ušesi. Faithless pa so si s to ploščo pridobili tudi veliko novih oboževalcev - predvsem tistih iz krogov ljubiteljev kakovostnega popa in bolj pravovernega sodobnega electra.
Njihov najnovejši album To All New Arrivals, ki je sicer njihov peti po vrsti, pa predstavlja Faithless v še bolj drugačni in delno tudi v še bolj presenetljivi luči. Tisto prvo, kar "zbode" v ušesa, je dejstvo, da je bend dokončno opravil prehod iz technodne ustvarjalnosti k povsem novim formam. Pri tem pa je ohranil kar nekaj svojih starih atributov - od odličnega groovea (ki je sicer v novem okolju nekoliko spremenjen, a še vedno prefinjeno plesen), hipnotičnosti, izvrstnih orkestracij pa vse do svoje socialne osveščenosti in družbene kritičnosti. Pravzaprav so Faithless spremenili svoj izraz le v detajlih, a kljub temu je njihova glasba sedaj dobila tudi povsem drugo konotacijo, predvsem v smislu tega, da bo bend od sedaj najprej lahko delal, "kar bo hotel", in "to" bodo še vedno Faithless. To, da z glasbenimi atributi prepričaš, da si lahko tudi drugačen, in da se s tem ne zameriš publiki, je vsekakor velik dosežek.
Na drugi strani pa je To All New Arrivals tudi idejno najbolj osredotočena in dorečena plošča Faithless do sedaj. Kot namiguje že sam naslov, je plošča namenjena tistim, ki so na svet šele prišli oziroma bodo še prišli - torej otrokom. Izbor teme ni presenetljiv, saj sta oba protagonista skupine, Rollo ter Sister Bliss, nedavno dobila svoja potomca. Bolj pa je presenetljiv način, kako se je skupina lotila te teme. Pravzaprav je način podajanja mestoma naravnost pretresljiv. Faithless ne filozofirajo, ampak zgolj naštevajo kruta dejstva o otrocih - od tega, koliko jih umre vsak dan pa do tega, koliko jih dela v porno industriji. Ob tem pa Faithless spomnijo še na številne druge razsežnosti, ki so pripeljale otroke v takšne situacije - od požrešnega kapitalizma do terorizma in dvolične politike. Kljub vsemu pa so besedila prežeta z ljubeznijo, pozitivno energijo in z občutki, ki jih lahko doživiš le ob rojstvu otroka. Seveda pa sporočila niso namenjena malčkom, ampak tistim, ki jih imajo ter predvsem tistim, ki odločajo o njihovi usodi.
Besedila so podkrepljena z eklektično elektroniko, ki se naslanja tako ta tiste pravzorce trip-hopa, duba in electra, kot tudi na radostno in energije polno post-techno plesnost. Pri slednji pa je predvsem zanimivo to, da Faithless tokrat (predvsem v zadnjem delu plošče) demonstrirajo nekaj izjemno groovy beatov, za katere je že kazalo, da so del njihove preteklosti. Na drugi strani pa so Faithless tokrat še bolj izdelali aranžamjske in melodijske teksture ter tudi sam zvok, ki je praktično v vseh skladbah naravnost hipnotičen in poln fantazmagorične ambientalnosti.
Faithless so z To All New Arrivals ustvarili še eno mojstrovino, s katero so, če nič drugega, pokazali, da ustvarjalnih mej v post-tecno produkciji praktično ni. Poleg tega pa so na tem albumu obudili nekaj najbolj svetlih trenutkov elektronske glasbe. Ravno tako pa so prvi, ki so (vsaj v mainstreamu) po dolgih letih spet spomnili, da sta dub in tri-hop v osnovi protestni formi. Za povrh vsega pa je glasba na To All New Arrivals še izjemno lepa. Ali povedano z drugačnimi besedami, kaj več, kot so tokrat pokazali Faithless, trenutno na sceni kreativnega electro-dancea praktično ne morete dobiti. Skratka, album vsekakor morate slišati.