Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
11. 3. 2013,
16.18

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 11. 3. 2013, 16.18

9 let, 2 meseca

Dnevi etnografskega filma prinašajo 38 filmov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Slovenskem etnografskem muzeju se bo zvečer začel mednarodni festival Dnevi etnografskega filma.

Dnevi etnografskega filma bodo do petka ponudili 38 filmov. V prvi sekciji bodo predstavljeni študentski filmi, v drugi observacijski, v tretji filmi z glasbeno, v četrti pa filmi z antropološko tematiko, pravi direktor festivala Naško Križnar

Nocojšnji večer bo odprla projekcija belgijskega filma Skupni obračuni avtoric Anne Schiltz in Charlotte Gregoire, ki je po Križnarjevih besedah izjemno delo v slogu observacijskega realizma.

Izbor filmov je Križnar skupaj z Nadjo Valentinčič Furlan opravil iz nabora 99 filmov z vsega sveta. Za programskim sklopom študentskih filmov – teh je 14 – v torek bodo dan pozneje predvajali filme observacijskega značaja. Ti filmi so delo različnih strokovnjakov, ne profesionalnih filmarjev, je pojasnil Križnar.

Tudi štirje posebni dogodki Četrtkovi sekciji filmov z glasbeno tematiko bo v petek sledil četrti programski sklop, sestavljen iz dokumentarnih filmov, ki obravnavajo relevantno etnološko oziroma antropološko tematiko. Tovrstni filmi v zadnjem času močno prevladujejo na vseh festivalih etnografskega filma. Etnološka in antropološka tematika sta zelo pogost motiv angažiranih dokumentarcev, je v predgovoru festivalskega kataloga zapisal Križnar.

Letošnja novost festivala so štirje posebni dogodki. K sodelovanju so povabili štiri goste, ki bodo vodili filme z določeno tematiko. Ti bodo film Apash, vdor tujcev, ki obravnava kulturna vprašanja perujskih amazonskih Indijancev, z moderatorko Mojco Terčelj, film Jajčeca za pozneje, ki tematizira sodobne probleme rodnosti, z Ireno Rožman, film Divji spomin, ki odpira vprašanja nasledstva Bronislawa Malinowskega, z Borutom Telbanom, film Zemljo nomadom, ki obravnava položaj beduinov v Izraelu, pa z Ervinom Hladnikom Milharčičem.

Festival pripravlja Slovensko etnološko društvo v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem in Inštitutom za slovensko narodopisje na ZRC SAZU.

V sklopu festivala Slovensko etnološko društvo običajno podeli plaketo Nika Kureta, začetnika slovenskega etnografskega filma. Letos komisije, ki je do zdaj priznanje podelila štirikrat, ni prepričal noben film, je še povedal Križnar. Lani je plaketo prejela avstrijska avtorica Herta Maurer Lausegger.

Ne spreglejte