Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
14. 12. 2011,
11.05

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 14. 12. 2011, 11.05

9 let

Trendi 2011: "Odlično v vrhunsko, zanimivo v vznemirljivo."

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na enajsti podelitvi slovenskih nagrad za vizualno ustvarjalnost slavili drugačnost in želja po spremembi.

Sinoči so v preddverju Kristalne palače, najvišje stavbe pri nas, podelili nagrade trendi, ki jih že enajsto leto zapored podeljujejo za posebne dosežke s področja vizualne ustvarjalnosti. Prireditev, vodil jo je radijski napovedovalec Jure Longyka, ki se je dotaknil tudi najnovejšega oblačilnega trenda v naši državi, je kot častni gost obiskal tudi britanski veleposlanik Andrew Page, ki je v svojem nagovoru poudaril bogastvo slovenske ustvarjalnosti, ki je vedno bolj prepoznana tudi na tujem. "V Sloveniji je več ustvarjalnosti na kvadratni kilometer, kot v katerikoli drugi državi."

Nagrajuje se vrhunsko in vznemirljivo

Pred podelitvijo nagrad je na oder stopila ustanoviteljica in predsednica komisije, Jožica Brodarič. Poudarila je, da so trendi nagrade, za katere ni nobenega razpisa ali kotizacije, odločitev o prejemnikih je izključno v rokah trinajstčlanske komisije, zaradi česar je izbor zelo selektiven, celo subjektiven, kar je svojevrstna kakovost. Pomen nagrad je predvsem promoviranje domačih avtorjev, ki delujejo na področju mode, arhitekture, grafičnega oblikovanja in sodobne umetnosti, Brodaričeva pa je prejemnike nagrad označila za tiste, ki "odlično spreminjajo v vrhunsko, zanimivo pa v vznemirljivo."

Štiri nagrade za izjemne dosežke, ena za življenjsko delo

Vsako leto podelijo pet nagrad, štiri za izjemne dosežke na področju vizualne ustvarjalnosti v preteklem letu, eno pa za življenjsko delo na tem področju. Prvi med letošnjimi nagrajenci je kostumograf Alan Hranitelj, Zagrebčan, ki že leta živi in ustvarja v Ljubljani, pred dvema letoma pa so ga povabili k ustvarjanju kostumov za kanadski teater spektakla Cirque du Soleil. Za akrobatsko rock opero Zarkana je v dveh letih oblikoval prek 250 kostumov, pri čemer se je zgledoval po estetiki art decoja, v projekt pa vključil svojo "nenadkriljivo imaginacijo", kot so v obrazložitvi zapisali člani komisije.

Nagrado trend je prejel tudi grafični oblikovalec Ajdin Bašić, ki kot avtor celostnih podob, tiskovin in spletnih strani predvsem v grafiko kulturnih inštitucij vnaša sodobne oblikovalske prvine in je tako glasnik nove generacije oblikovalcev. Bašić je v zahvalnem govoru poudaril pomembnost vseh, ki sodelujejo v grafičnem izdelku od ideje do končne izvedbe, tudi tiskarjev in knjigovezov.

Arhitekturni biro Dekleva Gregorič arhitekti je nagrado prejel za dva v lanskem letu dokončana projekta. Naselje stanovanjskih hiš Razgledi na Perovem pri Kranju združuje sodobno arhitekturo z danostmi naravnega okolja ter ponuja kakovostno bivanje z razgledom na Kamniško-Savinjske Alpe, iz povprečja pa sta Aljoša Dekleva in Tina Gregorič stopila tudi z družinsko hišo na Havajih, ki jo poleg slikovite lokacije odlikuje predvsem učinkovita gradnja in raba izključno lokalnih materialov.

Četrto nagrado za izjemne dosežke je prejela sodobna umetnica Jasmina Cibic, in sicer za razstavo Objekt spektakla v galeriji Škuc. Cibičeva, ki je (študijsko) razpeta med Ljubljano, Benetkami in Londonom, se posveča predvsem multimedijskim instalacijam v javnih prostorih, kot je letališki terminal, na katerega je postavila Objekt spektakla.

Peto nagrado vsako leto podelijo za izjemen življenjski opus. Prejemnica trendove nagrade za življenjske dosežke je tako postala Meta Hočevar, scenografka, kostumografka in režiserka, ki se je v svet gledališča preselila iz precej bolj oprijemljivega sveta arhitekture. Hočevarjeva, ki v gledališkem okolju deluje že več kot štirideset let, scenografijo dojema kot začasno arhitekturo, s katero oblikuje prostor igre. Scena tako ne predstavlja le kulise, temveč ustvarja ambient in generira vzdušje. Ime in delo Mete Hočevar sta se tako z zlatimi črkami zapisala v slovensko vizualno ustvarjalnost, kjer se je pridružila ostalim desetim častnim nagrajencem zadnjih let.

Ne spreglejte