Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
6. 2. 2015,
11.16

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 2. 2015, 11.16

9 let

Ko nekdanji poslovni prostori postanejo prijetno družinsko domovanje (foto)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Anonimna arhitektura iz 90. let je s pomočjo arhitektov v svojem pritličju dobila dodano vrednost.

V manjšem slovenskem naselju je s pomočjo arhitektov iz nič kaj posebne hiše nastal arhitekturni presežek. Naloga arhitekturnega biroja je bila, da s čim manj intenzivnimi gradbenimi posegi ustvari funkcionalno in prijetno domovanje tričlanske družine, ki je prej živela na pol manjši kvadraturi višje v hiši. Temno pobarvan les za izhodišče "Značilnost hiše je, da jo, tako kot večino takratne arhitekture, zaznamuje uporaba temno pobarvanega lesa na fasadi ter da ne vsebuje nobenih lokalnih arhitekturnih elementov. Ravno temen ton lesa pa smo uporabili kot izhodišče pri ustvarjanju nove podobe pritličja," razloži glavno problematiko projekta arhitekt Dare Vasiljevič iz biroja Arhimetrics.

Sodobnost dosežena z izbiro materiala "Sodobnost prenove je izražena z izbiro materiala – deloma perforirane pločevine, ki kot trak ovije celotno pritličje in s svojo temno barvo nevsiljivo loči novo od starega," nadaljuje arhitektka Tanja Špan.

"Skeletna konstrukcija hiše nam je omogočila, da smo odstranili vse notranje predelne stene, vendar smo obdržali obstoječe okenske odprtine in kopalniške inštalacije."

Glavno oviro pri snovanju novega tlorisa je predstavljala zadnja, daljša fasada hiše, ki je v celoti brez oken, sprednja, odprta fasada pa se je odpirala na parkirišča in prometno cesto.

Z umestitvijo vrta pred dnevne prostore so ustvarili zeleno pregrado med bivalnimi prostori in okolico. Zasnova fasade s premičnimi preforiranimi paneli z zastiranjem pogledov mimoidočih sledi ideji o ustvarjanju intime v pritličju.

Osrednji prostor za bivanje "Osrednji in največji prostor, namenjen dnevnemu bivanju, je prek velikih steklenih površin postal povezan z zelenico skozi vse leto," dodajo arhitekti.

Zaradi velike globine osrednjega prostora (in posledično slabe osvetljenosti) je vanj umeščen volumen, ki loči servisne prehode od bivalnega dela. Ta volumen s svojo leseno oblogo postane prepoznaven glavni element v prostoru – na eni strani kot del dnevne sobe, z druge strani pa sta vanj umeščena garderobna omara in delovni prostor. S svojim položajem omogoča praktičen hiter prehod iz spalnice v kopalnico in hkrati zakriva vhod v utiliti.

Betonska tla niso vedno hladna Betonska tla so najpogostejša v industrijskih objektih, zadnje čase pa jih lahko vidimo tudi v modernih stanovanjskih prostorih. "Kljub predsodkom večine so takšna tla z uporabo talnega gretja in kombinacijo preprog prijetna, odporna in predvsem lahka za vzdrževanje, kar je bila tudi ena od zahtev naročnika."

Kot eksperiment so v betonskem tlaku na videz naključno vstavljeni križci iz belega gresa, ki naredijo tla unikatna. Masiven hrastov parket je uporabljen samo v spalnici in otroški sobi.

Združevanje neskladij Celotna ideja interjerja je igra združevanja na videz neskladnih, kontrastnih elementov (trdo – mehko, hladno – toplo) v hektičen, a prijeten, domač in topel podeželski dom.

To združevanje kontrastnih elementov so opazili tudi pri projektu Odrte hiše, ki promovira dobro slovensko arhitekturo.

Pri prenovi pritličja je sodelovala ekipa arhitektov Arhimetrics: Dare Vasiljević, Tanja Špan in Janez Vrhunc.

Ne spreglejte