Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
31. 1. 2014,
13.22

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 31. 1. 2014, 13.22

9 let, 2 meseca

Alban Muja o političnih okoliščinah, ki so del vsakdanjika

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Galeriji Škuc se z razstavo Nikoli nisem znal pojasniti ... predstavlja umetnik Alban Muja. Gre za tematiziranje geopolitičnih prostorov in identitet, povezanih s temi okoliščinami.

Nikoli nisem znaj pojasniti je samostojna razstava umetnika Albama Muje v Galeriji Škuc. Kustos postavitve je Tevž Logar, gre pa za izbor avtorjevih del iz njegovega desetletnega ustvarjanja s poudarkom na projektih, ki tematizirajo vprašanje identitet v kontekstu geopolitičnih prostorov, vloge umetnosti in prepletanje lokalnega in globalnega.

V svojih delih, ki jih Muja predstavlja na pričujoči razstavi, v prvi vrsti izhaja iz osebnih okoliščin, izkušenj in političnodružbenih kontekstov, s katerimi se je soočal in se sooča umetnik, rojen v Mitrovici.

Tako se v Galeriji Škuc na postavitvi pojavi eno njegovih prvih del, in sicer iz leta 2004 z naslovom Musem of Contemporary History. Gre za fotografijo mostu na reki Ibar v Mitrovici, ki simbolizira geopolitični kontekst Kosova in s tem tudi okoliščine umetnikovega odraščanja. Muja se je rodil v mestu, kjer most, namesto da bi povezoval, razdvaja. Na severu Mitrovice namreč živi srbska skupnost, na jugu albanska, most pa je tisti, ki ju ločuje.

S fotografijo mostu, ki oblikuje meje geopolitičnega prostora, umetnik tako kaže enega od primerov političnih idej, vpisanih v prostor, ki naseljujejo tudi posameznikovo identiteto in opredeljujejo njegovo življenje.

Omenjeno fotografijo je mogoče brati tudi kot platformo, v katero se na različnih ravneh vpenjajo druga razstavljena dela. Ta zadano tematiko odpirajo na različnih ravneh, kažejo pa predvsem točke, kjer kolektivno odteka v osebno.

Izhajajoč iz konkretnih prostorov in političnih kontekstov pa je Mujevo delo tudi nadlokalno, saj umetnik odstira ozadja omejitev in opredelitev političnih sil, zarezanih v številne ravni identitete posameznika in njegovega vsakdana.

Eno takšnih, ki jih Muja odpira, je na primer vprašanje možnosti potovanj. Risbe, ki sprva spregovorijo skozi svoj estetski moment, v ozadju razkrivajo družbeno zgodbo. Kot preostala prisotna dela, ki pod svojo površino odpirajo političnodružbene perspektive.

Risbe Window seat iz leta 2006 in NYC New York, New York so nastale v različnih okoljih. Prve iz poleta nad Združenimi državami Amerike, kjer je Muja skozi letalsko okno risal pogled na Ameriko iz zraka, druga serija pa je nastala v New Yorku, kjer je ustvarjalec vizualno zapisal pogled s podzemne železnice. Z obema pa je umetnik razprl vprašanje potovanj, ki so z vizumskimi režimi za posameznike lahko izrazito omejena, s čimer na trhlih tleh stoji ena od pravic posameznika, opredeljena skozi svobodo gibanja. Da pa so ti razmišljanja in zapisi nastali nad tlemi ali na tleh ZDA, pa je še dodatno pomenljivo.

Hitler na mitroviških ulicah Z imeni in njihovimi identitetnimi ozadji se Muja ukvarja tudi v seriji fotografij, kjer posamezniki in posameznice v rokah držijo fotografije kosovskih mest, ki imajo enaka imena kot oni sami. Med subjekti na fotografijah, prostorskimi entitetami in posamezniki se tako razpirajo razmerja med imenom kot označevalcem in identiteto ter entiteto kot označencem. S statusom imena, pomena in vsebin, ki stoji za tem, s tem pa tudi statusom umetnosti v sodobnih družbenih kontekstih, se Muja ukvarja v videu Free Your Mind.

Pomenljiv je tudi video, ki predstavlja mitroviškega Hitlerja. V domačem kraju ga pod njegovim pravim imenom ne poznajo, vsi pa vedo zanj v podobi nacističnega vodje. Kosovski Hitler pooseblja idejo rasizma, po drugi strani pa podobo ločuje od njegove izvorne identitete in to na tak način nevtralizira s tem, ko jo vzpostavlja odcepljeno od njegove zgodovinske nacistične vloge in jo poudarja v obliki sodobne urbane legende. A mimo asociacij, vezanih na nacizem, je nemogoče, k temu pa svoje doda tudi problematika sodobnih nacionalizmov, razporejenih lokalno in globalno.

Ne spreglejte