Thermometer Blue 0,65

Neža Žerjav Živa Klemenčič Polona Klemenčič Miha Dovžan Jakov Fak Jakov Fak Špela Rogelj Ema Klinec Ema Klinec Nika Križnar Nika Križnar Urša Bogataj Urša Bogataj deskanje alpsko smučanje biatlon smučarski skoki zimske olimpijske igre Peking 2022 Peking 2022 Peking 2022

Sobota, 5. 2. 2022, 14.20

Peking 2022, 1. tekmovalni dan

Zgodovinski dan za slovenske skoke: dvojna medalja Urše Bogataj in Nike Križnar!

Urša Bogataj Nika Križnar | Foto Reuters

Že prvi uradni tekmovalni dan olimpijskih iger v Pekingu je Sloveniji prinesel veliko veselja in zadoščenja. Urša Bogataj je postala olimpijska prvakinja, Nika Križnar pa se je veselila bronastega odličja. Slovenska mešana biatlonska štafeta je opravila le pol dela. Tekačica na smučeh Neža Žerjav je končala na 55. mestu.

slovenska olimpijska reprezentanca 2022
Sportal V Pekingu zagorel olimpijski ogenj, slovenski olimpijci pripravljeni #foto

Ob 11.45 so slovenska dekleta začela tlakovati pot do olimpijske medalje. Na koncu smo na odru za zmagovalke pozdravili kar dve junakinji. Osrednja je postala Urša Bogataj, ki se je veselila zlatega odličja. Nika Križnar je bila izvrstna bronasta. Ema Klinec je osvojila peto mesto, Špela Rogelj pa je bila deveta.

1 / 29

V prvem slovenskem nastopu dneva v končnih odločitvah je smučarska tekačica Neža Žerjav tekmovala v skiatlonu na 15 kilometrov in zasedla 55. mesto. Olimpijskega zlata se je veselila Theresa Johaug.

Norveški biatlonci Marte Olsbu Poeiseland, Tiril Eckhoff ter brata Tarjei in Johannes Thingnes Boe so novi olimpijski prvaki v mešanih štafetah. Slovenska reprezentanca v sestavi Jakov Fak, Miha Dovžan, Živa Klemenčič in Polona Klemenčič je zasedla 20. mesto. Fak in Dovžan zaradi slabega dosežka sploh nista nastopila.

Odličja so podelili v hitrostnem drsanju, na 3.000 m je Nizozemka Irene Schouten postavila olimpijski rekord, Nemka Claudia Pechstein pa se je po število nastopov (8) na ZOI izenačila z Noriakijem Kasaiem. Med mešanimi štafetami v drsanju na kratke proge so se zlata razveselili Kitajci.

Smučarji prostega sloga so se bojevali na grbinah, zlato kolajno pa je osvojil Šved Walter Wallberg.

Pribošičeva prekratka, skakalci skromni v kvalifikacijah, smukači brez treninga

Anže Lanišek je bil v kvalifikacijah na 15. mestu najvišje uvrščeni Slovenec. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Anže Lanišek je bil v kvalifikacijah na 15. mestu najvišje uvrščeni Slovenec. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko V snežnem parku so bile na sporedu deskarske kvalifikacije v disciplini slopestyle tudi z Urško Pribošič, ki je osvojila 24. mesto med 28 uvrščenimi in se ni uvrstila v finale najboljše dvanajsterice. Predvideno je, da bo tekmovala še v akrobatskih skokih.

Smučarski skakalci so se pomerili v kvalifikacijah na srednji skakalnici, Slovenci so bili skromni, še najvišje je končal Anže Lanišek.

Za alpske smučarje je bil ob 4. uri načrtovan tretji trening smuka, a se zaradi premočnega vetra niso mogli spustiti po olimpijski progi - Slovenija ima v tej disciplini tri predstavnikce (Boštjan Kline, Nejc Naraločnik in Miha Hrobat). Smukači se bodo za odličja borili v nedeljo ob 4. uri po slovenskem času.