15.59

6 let, 7 mesecev

Sobota, 21. 2. 2009, 15.59

Zmaga v Avstrijo, Kranjec enajsti

Zmagovalec novoletne turneje Avstrijec Wolfgang Loitzl je na srednji napravi na nordijskem svetovnem prvenstvu v Liberecu osvojil naslov prvaka pred rojakom Gregorjem Schlierenzauerjem.

V finalu sta zelo dobro nastopila tudi oba Slovenca; Robert Kranjec je z 20. napredoval na končno 11. mesto, debitant na SP Robert Hrgota pa z 28. na 22.

Loitzl je danes v Liberecu kot prvi smučarski skakalec po 18 letih Avstriji prinesel tako želeno posamično zlato kolajno. Devetindvajsetletnik iz Bad Mitterndrofa je pred okoli 9000 gledalci osvojil naslov po dramatični tekmi, ki jo je kar nekaj odličnih skakalcev bolj klavrno končalo. Loitzl je slavil zmago pred najboljšim skakalcem to zimo rojakom Schlierenzauerjem, tretji pa je bil švicar Simon Ammann, tako da so na koncu stopničke zasedli najboljši trije v svetovnem pokalu, a v malce premešanem vrstnem redu. Na koncu se je izkazalo, da bi Avstrijci lahko prišli celo do trojne zmage, če ne bi Thomas Morgenstern, ki je s 101,5 metra dosegel daljavo finala, pri doskoku grdo padel.

Loiztl: Zasluženo prvi

"V prvi seriji mi je uspel drugi skok, v drugi pa najboljši, tako da mislim, da sem si zaslužil zlato medaljo. Tudi 'Schlieri' in Simon Ammann sta zasluženo na odru za zmagovalce. Mi trije smo bili skozi vso sezono najboljši," je po zmagi dejal Wolfgang Loitzl, ki je zmagi v skupnem seštevku novoletne turneje v tej sezoni dodal še naslov svetovnega prvaka. "Zelo sem zadovoljen, saj sem na tej skakalnici opravil svoja najboljša skoka šele na tekmi. Bil je popoln dan zame," je povedal vodilni v skupnem seštevku svetovnega pokala Gregor Schlierenzauer, ki ni pričakoval medalje na mali skakalnici. Kljub ne najboljšim skokom je do brona prišel Švicar Ammann. "Imel sem nekaj sreče danes. Bronasta medalja je zelo pomembna zame, saj vem, kako bi se počutil, če ne bi imel odličja," je bil zadovoljen tudi Ammann.

A po polovici tekme rdeče-belim ni tako dobro kazalo, saj je bil v vodstvu Finec Harri Olli, ki pa ga je - tako kot pred njim tudi Norvežan Andres Jacobsen, tretji po prvi seriji, na koncu pa 17. - v finalu krepko "polomil" in se moral s 87 metri zadovoljiti zgolj s 13. mestom. Branilec naslova Poljak Adam Malysz si je s slovenskim debitantom Hrgoto razdelil 22. mesto.

V slovenskem taboru je Kranjec z današnjim 11. mestom - v finalu je napredoval kar za devet mest - dosegel svojo najboljšo uvrstitev na SP na srednji napravi ter obenem najboljšo slovensko to zimo. Tako kot Kranjec je tudi Hrgota v finalu izboljšal svojo uvrstitev in prvenec na velikih tekmovanjih dočakal na 22. mestu v družbi asov, kot so Malysz, Daiki Ito in Martin Koch. Hrgota je imel pred tekmo kar nekaj treme, zato je bil po nastopu vesel, da si je priskakal finale.

Kanček športne sreče oziroma pol točke je za uvrstitev v finale v slovenskem taboru zmanjkalo - ob Hrgoti prav tako debitantu na SP - Mitji Mežnarju na 31. mestu, Jernej Damjan pa je uvodno skakalno tekmo letošnjega SP končal na 41. mestu.